اعزام کمیته ای متشکل از دولت و مجلس به اهواز برای بررسی آلودگی هوا/ تنگی نفس 20 هزار نفر طی دو هفته

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس، با بیان اینکه کمیته ای متشکل از مسئولان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز به استان خوزستان سفر می کنند، گفت: قرار است در این سفر علت آلودگی هوا مورد بررسی قرار گیرد زیرا در طول این دو هفته 20 هزار نفر دچار تنگی نفس شدند.

به گزارش روباط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، ناصر سودانی در گفت ‌وگو با خانه ملت، با یادآوری آلودگی هوای شهر اهواز، افزود: قرار است کمیته‌ای متشکل از مسئولان وزارت بهداشت و درمان و تعدادی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان مجلس امروز به استان خوزستان سفر کرده تا درخصوص علت و چرایی آلودگی هوای اهواز بررسی‌هایی انجام گیرد.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شواری اسلامی، ادامه داد: به طور حتم بعد از بازگشت این کمیته قرار است روز یکشنبه (3 آذرماه) مسئولان وزارت بهداشت، درمان وآموزش پزشکی و همچنین اداره محیط‌زیست استان خوزستان در کمیسیون بهداشت و درمان حضور یابند تا این معضل را مورد بررسی قرار دهند.

وی در مورد برخی گمانه‌زنی‌ها درخصوص آلودگی هوای شهر اهواز، تصریح کرد: برخی معتقدند به واسطه تساعد گازهای سمی مربوط به کارخانه‌های استانی که تبدیل به گازهای گلخانه‌ای شده آلودگی شکل گرفته است که اگر چنین بود باید در همان باران اول این گازها شسته می‌شد، اما تکرار این حادثه و وجود گازها برای دفعات متوالی در هوای استان جای ابهام دارد.

سودانی افزود: لازم است مطالعات علمی به وسیله دستگاه‌های خاص در مورد ابرهای باران‌زا در استان خوزستان صورت گیرد تا مشخص شود که آیا مشکل از جو است یا گازهایی که در اثر فعالیت‌های صنعتی به‌وجود آمده‌اند، همچنین لازم است از مسمومیت‌های این گازها مانند منوکسید کربن و گازهای نیتریکی آزمایشاتی صورت گیرد.

عضو کمیسیون انرژی در مجلس نهم، با بیان اینکه در باران اولی که در شهر اهواز بارید مشخص شد که قطره‌های باران دارای اسید سولفوریک و نیتریک بوده است،‌ یادآور شد: با آنکه مطالعات بهداشتی و آزمایشگاهی صورت گرفته اما هنوز نتیجه‌ای اعلام نشده و با قطعیت نمی‌توان گفت که این موضوع منشأ خارجی دارد یا داخلی و مربوط به صنایع و کارخانه نیشکر است یا به میادین نفتی و گازی.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه تاکنون هوای آلوده اهواز حدود 2500 نفر را راهی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی کرده است، ادامه داد: متاسفانه در طول 2 هفته حدود 20 هزار نفر از مردم استان خوزستان دچار تنگی نفس شدند که این اتفاق نادر برای نخستین باربه وقوع پیوسته که ضرورت دارد با دقت و حساسیت هر چه سریع‌تر این مشکل حل شود.

برچسب ها

آلودگی هوا، اخبار برگزیده، اهواز، دولت، مجلس