وزارت نفت در تعیین قیمت صادرات گاز محدودیت دارد

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه وزارت نفت محدودیت های خاص خودش را در تعیین قیمت گاز صادراتی به کشورهای همسایه دارد گفت: ما به دلیل موقعیتی که در آن قرار داریم نمی توانیم قیمت گاز خود را مثل کشورهایی مانند روسیه به حداقل ممکن برسانیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی؛ سیدسعید حیدری‌طیب عضو کمیسیون انرژی مجلس، در گفت وگو با ایسنا، در واکنش به اظهارات اخیر وزیر انرژی ارمنستان در مورد اینکه علت وارد نشدن گاز ایران به ارمنستان گران بودن قیمت گاز صادراتی ایران نسبت به گاز صادراتی کشورهای رقیب مانند روسیه است، گفت: من در جریان رقم اعلام شده از سوی نمایندگان ایران به وزارت انرژی ارمنستان نیستم اما در مورد صادرات گاز قیمت‌های بازار جهانی مشخص است و اینگونه نیست که ما گاز خودمان را گران‌تر از قیمتی که در بازارهای جهانی معمول است به همسایگان‌مان عرضه کنیم.

وزیر انرژی ارمنستان در پارلمان این کشور گفته است که روسیه برای هر هزار متر مربع گاز صادراتی خود 189 دلار قیمت تعیین کرده است در حالی که ایران برای هر هزار متر مربع گاز رقم 400 دلار را تعیین کرده است؛ حیدری‌طیب در ادامه اظهاراتش در این مورد گفت: اگر روسیه تصمیم بگیرد گاز خود را ارزان‌تر از قیمت های جهانی بفروشد ما نمی‌توانیم اقدامی انجام دهیم چرا که وزارت نفت ایران در تعیین قیمت صادرات خود محدودیت‌هایی دارد.

 وی با تاکید بر اینکه قیمت گاز صادراتی ایران به ترکیه و سایر وارد کنندگان گاز ایران گران‌تر از قیمت‌های جهانی نیست، در پاسخ به این سؤال که آیا اپک گازی و نقش ایران به عنوان دبیرکل این اپک می‌تواند منجر به تحت فشار قرار دادن روسیه برای افزایش قیمت گاز صادراتی خود شود؟ گفت: اپک گازی یک ساختار تازه تأسیس است که هنوز مانند اپک نفتی شکل نگرفته و و قانونمند نشده است. برای اینکه این ساختار بتوانند مانند اپک نفتی در تعیین قیمت و میزان صادرات مؤثر باشد کارهای زیادی باید انجام شود و زمان زیادی باید بگذرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، صادرات، نفت، گاز