درآمدزا بودن؛ محرک تخلفات قانونی در تغییر کاربری فضای سبز

سخنگوی کمیسیون حقوقی وقضایی مجلس، با انتقاد از تخلفات مربوط به تغییر کاربری فضای سبز، گفت: درآمدزایی ناشی از تغییر کاربری از جمله محرک های چنین اقداماتی در سطح کشور و به خصوص در شهر تهران است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، محمدعلی اسفنانی در گفت‌وگو با خانه ملت، با انتقاد از بی‌توجهی مسئولان نسبت به رأی دیوان عدالت اداری در خصوص توقف تخریب فضای سبز باغ معنوی جمشیدیه، توضیح داد: وقتی دیوان عدالت اداری به استناد بند 2 ماده 10 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به ابطال بند 2 صورتجلسه شماره 507 مورخ 22/12/90 کمیسیون طرف شکایت (تغییر کاربری ملک از فضای سبز به مسکونی) و اعاده به کاربری سابق صادر و اعلام می‌کند، فقدان توجه به آن خود نوعی تخلف است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: تخلف از دستور قضایی خود تخلف مجزایی است، مانند حکم پلمپ مغازه‌ای می ماند که پس از پلمپ شکسته شود ولی شهرداری کماکان به انجام این تخلف پافشاری کرده و از موضع خود کوتاه نمی‌آید.

وی با بیان اینکه مسئول تغییر کاربری اراضی در کشور کمیسیون‌های تغییر کاربری اراضی استانداری‌ها است، افزود: بدون مجوز این کمیسیون نباید تغییری در کاربری اراضی ایجاد شود؛ البته مجلس هم می‌تواند اینگونه تخلفات را پیگیری کند اما کمتر پیش می‌آید اینگونه پیگیری‌ها در مجلس اتفاق بیفتد.

این نماینده مردم در مجلس نهم یادآور شد: متأسفانه به دلیل درآمدزا بودن تغییر کاربری‌ها از فضای سبز به مسکونی و تجاری، تحریک زیادی برای این اقدام وجود دارد و به خاطر گسترش تهران این نوع تغییر کاربری‌ها در پایتخت زیاد شده که بسیاری از آنها اساس و پایه قانونی ندارد.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه برای برخورد با موضوع تغییر کاربری خلأ قانونی وجود ندارد، توضیح داد: مجلس در راستای وظایف تقنینی خود قانون حفظ اراضی باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی را تدوین و تصویب کرده است و حال موضوع اجرا و نظارت در میان است که مجلس هم می‌تواند در بحث نظارت مداخله داشته باشد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اسفنانی، عدالت، مجلس