لایحه جامع وکالت منافاتی با استقلال کانون وکلا ندارد

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با بیان اینکه لایحه جامع وکالت با هدف ساماندهی اقدامات وکلا با نظارت قوه قضاییه تدوین و تنظیم شده است٬ گفت: با تصویب نهایی این لایحه در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس بسیاری از دغدغه های قوه قضاییه و کانون وکلا مرتفع خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، میرهادی قره‌ سید‌رومیانی در گفت وگو با خانه ملت٬ در تشریح مزایای تصویب لایحه جامع وکالت رسمی٬ گفت: در لایحه جامع وکالت به یکسری دغدغه های قوه قضاییه و همچنین کانون وکلا پرداخته شده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی٬ با بیان اینکه قوه قضاییه خواهان داشتن نظارت بر عملکرد کانون وکلا در لایحه جامع وکالت است٬ افزود: نظارت قوه قضاییه بر عملکرد کانون وکلا از سوی مسئولان این کانون نوعی سلب استقلال عمل آنان شمرده می رود.

وی با تاکید بر اینکه در تدوین و تنظیم لایحه جامع وکالت نظرات مسئولان و کارشناسان بی‌شماری اخذ شده است٬ تصریح کرد: لایحه جامع وکالت رسمی می‌کوشد دغدغه‌های موجود در حیطه کاری وکلا را از بین ببرد تا بتوانیم به یک عدالت کیفری در حوزه وکالت دست پیدا کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه کانون وکلا خواهان حفظ استقلال خود برای دفاع از حقوق شهروندان هستند٬ گفت: قوه‌قضاییه معتقد است نظارت و مانیتورینگ عملکرد کانون وکلا منافاتی با استقلال کانون ندارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس٬ با بیان اینکه لایحه جامع وکالت رسمی در حال ساماندهی بحث وکالت با نظارت قوه قضاییه است٬ افزود: این لایحه امری بینابینی بوده به طوری که باید علاوه بر حفظ استقلال کانون وکلا نظارت دستگاه قضایی نیز بر آن‌ها لحاظ شود.

گفتنی است لایحه جامع وکالت رسمی در سال گذشته از سوی قوه قضائیه تدوین و به دولت تحویل شد٬ دولت نیز پس از بررسی‌های لازم لایحه را به مجلس تقدیم کرد اما پس از گذشت مدتی با هدف رفع ایرادات و بررسی‌های بیشتر لایحه مذکور را از مجلس گرفته که در حال حاضر در کمیسیون قضایی دولت در حال بررسی است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، استقلال، حقوق، قره سید، قوه قضائیه، مجلس