سیاست انتقال، کمبود آب را جبران نمی کند/حفظ ذخایر آب های زیرزمینی در گرو مدیریت صحیح

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه حفظ ذخایر آب های زیرزمینی در گرو مدیریت صحیح در استفاده از این منابع است،افزود: مدیریت آب این نیست که هرجا کمبود داشتیم از سیاست انتقال استفاده کنیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی، ناصر سودانی در گفت و گو با خانه ملت،‌با اشاره به اینکه ایران کشوری خشک و نیمه خشک است که در ردیف کشورهای کم باران جهان قرار دارد، افزود: مدیریت آب این نیست که هرجا کمبود داشتیم از سیاست انتقال آب استفاده کنیم و به کارگیری این سیاست حلال مشکلات نیست.

نماینده مردم اهواز، حمیدیه و باوی در مجلس شورای اسلامی صرفه جویی را عاملی در جبران کمبود آب دانست و گفت: اگر احداث سد صرفا با رویکرد تولید برق نباشد و برای مصرف آب شرب و کشاورزی پیش بینی شود مشکل کمبود آب حل خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه در سالهای اخیر مدیریت خوبی در راستای حفاظت از سفره آبهای زیرزمینی نشد و گامی در راستای استفاده از شیوه های نوین برای شیرین کردن آب شور دریا برداشته نشد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: مجبور نیستیم در مناطق خشک و کویری که امکان زیر کشت بردن زمین در این مناطق وجود ندارد طرح یا پروژه کشاورزی اجرا کنیم.

سودانی با تاکید بر این که اجرای پروژه های صنعتی مانند فولاد در مناطق کم آب توجیه ندارد و اشتباه است و چالش کمبود را در این مناطق بیشتر می کند، گفت: اجرای پروژه های صنعتی و کشاورزی باید متناسب با اقلیم مناطق باشد.

نماینده مردم اهواز، حمیدیه و باوی در مجلس در ادامه درباره مدیریت آبهای مرزی، افزود: در این باره مجلس طرح هایی را تصویب کرده و وزارت کشور و وزارت نیرو مجری آن هستند.

وی گفت: مشکل کمبود آب مهار آبهای مرزی نیست چرا که به طور مثال اگر آب های جاری در خلیج فارس در حد متعارفش به سمت مرزها منحرف نشود ممکن است آب شور خلیج فارس به سمت زمین های حاصل خیز و نخل خیز حرکت کند کما اینکه در دوره خشکسالی این اتفاق افتاده است و هزاران و یا میلیونها اصله نخل از بین رفته است.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود:‌ انتقال آب از سرشاخه ها اشتباهی است که دچار آن شدیم و به جای اینکه آب را از نقطه انتقال به خارج از کشور منحرف کنیم از سرشاخه ها منحرف می کنیم.

برچسب ها

آب، اخبار برگزیده، انتقال، انرژی، سودانی، مجلس