قیمت خوراک گاز پتروشیمی ها تا فردا نهایی می شود/ قیمت واقعی 13 سنت

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه مدیران واحدهای پتروشیمی نرخ 12 الی 13 سنت برای خوراک پتروشیمی ها را منطقی می دانند. گفت: به دلیل اینکه تمرکز کاری کمیسیون تلفیق روی موضوع هدفمندی خواهد بود، قیمت خوراک پتروشیمی ها تا فردا نهایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدرضا پور ابراهیمی دواورانی در گفت و گو با خانه ملت اظهار داشت: مدیران واحدهای پتروشیمی در جلسات مشترک با برخی نمایندگان مجلس نرخ اعلامی 12 الی 13 سنت برای قیمت خوراک پتروشیمی ها را منطقی دانسته و این نرخ را پذیرفته اند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قیمت نهایی خوراک پتروشیمی ها باید بر اساس نرخ تورم، قیمت‌های منطقه ای و کاهش ارزش پول ملی تعیین شود البته نباید موضوع سود آوری متعادل شرکت های فعال در این زمینه را فراموش کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: به دلیل اینکه تمرکز کاری کمیسیون تلفیق بر روی موضوع هدفمندی خواهد بود، قیمت خوراک پتروشیمی ها تا فردا نهایی خواهد شد.

پورابراهیمی تشریح کرد: نرخ نهایی خوراک پتروشیمی باید به نحوی تعیین شود که باعث کاهش سرمایه گذاری در واحدهای پتروشیمی و سود آوری این صنعت نشود، البته باید حقوق قانونی دولت را نیز در بهره برداری از ذخایر طبیعی کشور حفظ کرد.

وی ادامه داد: باید توجه داشت بازار بورس از صنایع و شرکت‌های متنوع تشکیل شده که برخی از آنها با صنعت پتروشیمی مرتبط نیستند و قیمت خورا ک پتروشیمی ها بر روی سودآوری صنایعی که خوراک آن از گاز تشکیل شده تاثیر جدی خواهد داشت.

پورابراهیمی درباره مقایسه نرخ خوراک پتروشیمی در ایران با سایر کشورها گفت: به دلیل تفاوت در نرخ تامین مالی، جوایز صادراتی و وام های بانکی در کشورهای مختلف، نمی توان قیمت خوراک های پتروشیمی ها در ایران را با سایر کشورها مقایسه کرد.

وی افزود: رشد قیمت خوراک پتروشیمی ها در افزایش قیمت مستقیم و غیرمستقیم بخش های اقتصادی تاثیر گذار خواهد بود.

رانت 3000 میلیارد تومانی در صنعت فولاد

پور ابراهیمی با بیان خبر رانت 3000میلیارد تومانی در صنعت فولاد گفت: به دلیل قیمت گذاری پائین و دولتی سنگ آهن برای سه شرکت گل گهر سیرجان، چادر ملو و سنگ آهن مرکزی و مابه التفاوت بالای این قیمت با نرخ آزاد، سالانه حدود 3000 میلیارد تومان مواد اولیه ارزانتر از قیمت واقعی به شرکت های فولادی ارائه می شود این در حالی است که مردم به قیمت آزاد در بازار فولاد را خریداری می کنند و مشخص نیست این رانت 3000 میلیارد تومان به جیب چه کسی می رود .

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد:در حال حاضر کشور چین سنگ آهن وارداتی از ایران را تبدیل به فولاد می کند و به ایران صادر می کند این موضوع در حالی است که قیمت فولاد وارداتی از چین در بازار ارزانتر از فولاد مبارکه است که باید به این موضوع رسیدگی شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بورس، تورم، سرمایه گذاری، مجلس نهم، هدفمندی، پتروشیمی، پول ملی، گاز