پرداخت پاداش های 300 میلیونی از سوی مدیران سهام عدالت / وجود رانت در سیستم سهام عدالت

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان این که در بحث سهام عدالت سیستم رانتی وجود دارد گفت: این وضعیت رانتی که برای برخی مدیران سهام عدالت وجود دارد مثلا همین پرداخت پاداش 300 میلیونی اگر اجازه می داد صندوق سرمایه گذاری تشکیل شود دچار مشکلات امروزی در بحث سهام عدالت نمی شدیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، رحیم زارع در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به لایحه دولت مبنی بر آزاد سازی خرید و فروش سهام عدالت اظهار کرد:سهام عدالت یارانه ای بود که به افراد دهک های پایین داده شد اما قبل از این که سهام به مردم واگذار می شد بایستی تدابیری اندیشیده می شد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سهام عدالت به شکلی است که مردم از آن نگه داری می کنند ولی سودی نصیبشان نمی شود لذا برای این که مردم صاحب سهم واقعیشان کنیم تدابیری باید اندیشید.

وی با اشاره به عدم تصویب پیشنهاد دولت در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: با این پیشنهاد مردم می توانستند سهامشان را به خوبی مدیریت کنند وهمین این که دولت از طریق سهامدارن نظارتی بر پروژه های عمرانی می کرد.

زارع بیان کرد: پیشنهاد ما در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تشکیل صندوق سرمایه گذاری بود تا 348 شرکت تعاونی سهام عدالتی که در حال حاضر وجود دارد تحت مجموعه ای واحد قرار بگیرد.

وی با بیان این که در بحث سهام عدالت سیستم رانتی وجود دارد تاکید کرد: این وضعیت رانتی که برای برخی مدیران سهام عدالت وجود دارد مثلا همین پرداخت پاداش 300 میلیونی اجازه می داد این صندوق تشکیل شود دچار مشکلات امروزی در بحث سهام عدالت نمی شدیم.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد:اگر وضعیت فعلی که رانتی است اجازه دهد صندوق سرمایه گذاری تشکیل شود به تدریج طی شش ماه سهام عدالت به بورس عرصه می شد مردم به سودشان دست می یافتند.

وی افزود:تمامی این مشکلات از ساختار کنونی سهام عدالت ناشی می شود به این شکل که در هر شهرستان یک تعاونی ایجاد می شد و قرار بود تا در آن سرمایه گذاری انجام شود ولی برخی از هیئت مدیره به نوعی با سهم خواهیشان باعث شدند تا این کار هیچ بهره وری برای مردم نداشته باشد.

زارع با بیان این که سهام عدالتی که در دست مردم 97 هزار میلیارد تومان ارزش دارد بیان کرد:35 هزار میلیارد تومان طلب دولت و 62 هزار میلیارد تومانآن متعلق به مردم است که می توانست بتدریج به بورس عرصه شود و در بحث اقتصاد مقاومتی و بهره وری سهام عدالت آسیب هایی که بوجود آمده است را پوشش دهد.

وی ادامه داد: اگر این 62 میلیارد تومان به مردم واگذار می شد یک خانواده پنج نفره که هر کدام داری سهمی به مبلغ یک میلیون بودند می توانستند حداقل از این پنج میلیون تومان برای افزایش ثروت خود استفاده کنند یا این که در بورس قیمت واقعی شفاف سازی و سپس عرصه می شد.

نماینده مردم آباده در مجلس شورای اسلامی با بیان این که تشکیل صندوق سرمایه گذاری می تواند نیاز ها و خلع های موجود را پوشش دهد عنوان کرد:یکی از مشکلات در بحث سهام عدالت عدم شناسایی منابع در آمد خانوار ها بود که موجب برخی تبعیض ها می شد.

وی گفت: برای نمونه خانواده هایی بودند که با هم در یک دهک قرار داشتند ولی وضعیت یکسانی نداشتند که دلیل آن نقصان اطلاعات بود که دولت باید برای رفع این مشکل اقدام کند.

زارعی در خصوص طرح آزاد سازی سهام عدالت گفت: من به عنوان یک نماینده موافق این طرح هستم چرا که باید یک روزی این کار را انجام دهیم و هر چه زودتر این اقدام صورت گیرد دولت می تواند از سرمایه هایی که در اختیار دارد به خوبی استفاده کند.

وی افزود: سهام عدالت باید روزی در بورس عرصه شود و این قانون است ضمن آن که این پول قدرتی ندارد که بخواهد در اقتصاد کشور تورم ایجاد کند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بر واگذاری سهام عدالت تاکید کرد و یاد آور شد: ما باید به سمتی پیش برویم که این سهام در بورس عرصه و معامله شود تا در خصوص قیمت واقعی شفاف سازی سازی صورت گیرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، سرمایه گذاری، سهام عدالت، یارانه