گفت وگوهای وین و آینده مذاکرات ایران و 1+5

عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به انجام گفت وگوهای تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان در مذاکرات اخیر وین گفت: هیأت دیپلماتیک کشورمان به اتکای حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن بر سر میز مذاکرات حاضر شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، سید سعید حیدری طیب در خصوص توافقنامه ژنو 3 گفت: توافقنامه ژنو 3 از آن جهت که مورد حمایت بخش عمده ای از نخبگان، مردم و به خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت که در آن حدود و ثغور منافع ملی و خط قرمزهای امنیت ملی کشور رعایت شده بود و برنامه آینده نیز در آن قابل ترسیم بود. لذا انتظار می رود که در مذاکرات آینده نیز توجه به چند نکته در دستور کار قرار گیرد.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به این نکات، ادامه داد: مذاکرات فقط باید به موضوع هسته ای محدود شود. هر گونه بحث دیگری چه در متن و میز مذاکره با 1+5 و چه در حاشیه آن، خلاف انتظار مردم ایران است.

وی با بیان اینکه این موضوع را از آن جهت تذکر می دهم که متأسفانه بر خلاف توافقنامه، اخیرا موضعی از سوی طرف های آمریکایی مطرح می شود که یادآور نیات شوم اسلاف دولت آقای اوباما در قبال مردم ایران است، افزود: ما نمایندگان ملت اجازه هر گونه مذاکره بر سر توان موشکی را نمی دهیم و معتقدیم باید از دستاوردهای موشکی پرافتخار کشور حمایت کرد. چراکه دشمنان جمهوری اسلامی ایران در صدند که ایران اسلامی را از توان دفاعی خوداتکای خود محروم کنند.

نماینده اصولگرای مجلس نهم با بیان اینکه هر گونه مداخله در امور داخلی ایران محکوم است، ادامه داد: ایرانی ها از ساز و کارهای درونی برای رفع اختلافات داخلی خود برخوردارند و آمریکایی ها باید بدانند که هر گونه موضع و بیانیه مداخله آمیز آنها با واکنش تند نمایندگان ملت ایران مواجه خواهد شد.

وی با تأکید بر اینکه ما نمایندگان ملتی هستیم که در تاریخ 24 خرداد ماه و 22 بهمن ماه در انتخابات و در راهپیمایی پیروزی انقلاب اسلامی "حماسه سیاسی" را تبلور بخشیدند، تصریح کرد: مذاکرات هسته ای نیز باید در قالب برنامه توافق شده ژنو 3 انجام شود که طبق این برنامه سه هدف اصلی مشخص است: اول؛ شناسایی طبق برخورداری ایران از فناوری تولید سوخت هسته ای، دوم؛ همکاری جمهوری اسلامی ایران دراثبات پاک بودن برنامه هسته ای خود بدون نیاز به تعطیلی و تعلیق این برنامه و سوم؛ توافق بر سر برنامه زمان بندی شده برای پایان دادن به تحریم های ناعادلانه فعلی علیه ملت ایران.

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با بیان اینکه بدون شک نمایندگان دیپلماتیک ایران، مأموریتی غیر از موارد فوق ندارند و طرف های دیگر نباید انتظار داشته باشند که امری خلاف موارد ذکر شده در توافقنامه ژنو3 به توافق نهایی تبدیل شود، گفت: تحریم های صورت گرفته فقط به بهانه هسته ای علیه ایرن شکل گرفته است و حل کردن هر گونه موضوع اختلافی به سرنوشت این تحریم ها، خلاف منافع جمهوری اسلامی ایران است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: امیدورایم که در سایه حماسه های سیاسی متعدد ملت ایران زمینه برای تحقق هر چه بیشتر اهداف و آرمان های جمهوری اسلامی ایران فراهم شود و تیم مذاکره کننده نیز به خوبی می داند که اگر پاییز گذشته با اتکا به حضور 73 درصدی مردم در انتخابات ریاست جمهوری، حضوری جدی در عرصه دیپلماتیک داشت، اکنون با حضور وحدت بخش و اقتدارآمیز مردم در راهپیمایی 22 بهمن از توان و پشتوانه مضاعفی برخوردار شده است.

برچسب ها

1+5، 22 بهمن، اخبار برگزیده، راهپیمایی، ژنو