ممنوعیت شکار، زمینه ساز تنفس حیات وحش/ سقوط 70 پله ای ایران در حفاظت از محیط زیست

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار در مجلس، با بیان اینکه ایران در زمینه مراقبت از محیط زیست 70 پله سقوط داشته است، گفت: تصمیم سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر ممنوع کردن شکار حیات وحش به مدت 5 سال و پرندگان به مدت 3 سال نوعی انقلاب فرهنگی است که موجب تنفس حیات وحش کشور می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، مهرداد بائوج‌لاهوتی در گفت و گو با خانه ملت، با تأکید بر جامع بودن قوانین در برخورد با شکارچیان غیرمجاز، گفت: متأسفانه ضعف آموزش‌های لازم به مردم در زمینه حفاظت از محیط زیست معضلی است که حیات وحش کشور را به نابودی کشانده است.

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی حیات وحش کشور با نگاه حاکمیتی کار خود را در حد امکان انجام می‌دهد،‌ افزود: لازم است سازمان محیط زیست برای کسب توفیقات بیشتر در حفاظت از محیط زیست مردم را با خود همراه کند.

وی ادامه داد: واقعیت این است که اگر سازمان‌های متولی همانند سازمان محیط زیست مردم را با خود همراه نکنند به هیچ وجه نمی‌توانند موفق باشند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، افزود: در همه جای دنیا اگر موفقیتی در زمینه حفاظت از محیط زیست حاصل شده نتیجه همکاری مردم بوده است، به عبارتی مردم به گونه‌ای تفهیم شده که حیات وحشی در جهت سلامت آن‌ها باید حفظ شود.

وی با بیان اینکه اقدامات فرهنگی در زمینه حفاظت از محیط زیست انجام نشده است، تصریح کرد: به علت نبود آموزش‌های لازم و نهادینه نشدن فرهنگ حفاظت از محیط زیست افراد به راحتی در جهت آسیب به حیات وحش اقدام می کنند.

ضرورت آشناسازی مردم با اهمیت حیات وحش

وی ادامه داد: محیط زیست سازمان متولی است که باید مردم را به اهمیت حیات وحش آشنا کند.

لاهوتی با بیان اینکه قرقاول از گونه پرندگانی بوده که در شهرهای شمالی به وفور دیده می شد، گفت: متاسفانه شکار بیش از حد و غیرقانونی این پرنده موجب شده که در شهرهای شمالی حتی 5 قرقاول نیز دیده نشود.

این نماینده مردم در مجلس نهم؛ با تاکید بر اینکه روستاییانی که در جنگل‌ها ساکن هستند به نوعی حافظان محیط زیست به شمار می‌روند، افزود: سازمان حفاظت محیط زیست باید با ارایه آموزش‌های لازم روستاییان را به حفاظت از حیات وحش راغب کند.

نماینده مردم لنگرود در مجلس نهم، با انتقاد از آمار بالای قاچاق گونه‌های جانوری، گفت: سازمان محیط زیست باید با تصویب قوانین محکم جلوی قاچاق حیوانات را بگیرد و برخورد قاطع با قاچاقچیان داشته باشد.

وی مماشات سازمان محیط زیست با متخلفان و قاچاقچیان محیط زیست را توجیه‌ناپذیر خواند وگفت: این سازمان باید با جدیدت با شکارچیان غیرمجاز و قاچاقچیان برخورد کند.

ایران در زمینه مراقبت از محیط زیست 70 پله سقوط داشته است

عضو کمیسیون عمران در مجلس نهم، تصریح کرد: ایران بر اساس شاخص‌های بین‌المللی طی چند سال گذشته در زمینه مراقبت از محیط زیست 70 پله سقوط داشته و در حال حاضر نیز رتبه سوم را در زمینه قاچاق گونه‌های جانوری دارد که این اسف بار است.

وی ادامه داد: سازمان حفاظت از محیط زیست از نظر فرهنگی اقدامی برای آشناسازی مردم با اهمیت محیط زیست نکرده که صیدهای بی‌رویه پرندگان مهاجر گواه این موضوع است.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: ما انتظار داریم با توجه به تنوع گیاهی و آب وهوایی که کشور دارد از نظر حفاظت از حیات وحش نیز در رتبه‌های برتر بین کشورهای جهان باشیم.

لغو مجوز شکار به مدت 5 سال انقلاب فرهنگی است

وی با یادآوری تصمیم سازمان حفاظت از محیط زیست مبنی بر پیشنهاد ممنوعیت شکار به مدت 5 سال برای حیات وحش و 3 سال برای پرندگان، گفت: این تصمیم بسیار عالی بوده و به عنوان زمان تنفسی برای حیات وحش تلقی می‌شود.

بائوج‌لاهوتی ادامه داد: تنها راهکاری که در حال حاضر می‌تواند به حیات وحش در چارچوب قانون کمک کند این است که اجاز شکار داده نشود.

وی با بیان اینکه دادن مجوزهای شکار به افراد زمینه نابودی حیات جانوری را در کشور فراهم کرده است، تصریح کرد: کسی که در گذشته 5 روز اجازه شکار داشت 25 روز دیگر نیز به شکار اقدام می‌کرد که این به معنی نابودی حیات وحش در سایه بی‌توجهی مسئولان است.

عضو کمیسیون عمران در مجلس نهم، تاکید کرد: تنفس چندساله برای شکار واجب است و این خود می‌تواند به یک انقلاب فرهنگی برای آشنایی و حفاظت مردم از محیط زیست منجر شود.

رفع خلاء قانونی در حمایت از محیط‌بانان باید در دستور کار قرار بگیرد

وی با انتقاد از خلاء قانونی در حمایت از محیط‌بانان، گفت: حمایت از محیط بانان باید افزایش یابد تا آنان نیز راغب به حفاظت از حیات وحش شوند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه در خصوص امنیت محیط بانان باید تلاش کرد، افزود: ضریب امنیت و حفاظت از محیط بانان در زمینه جانی و قضایی باید افزایش یابد.

بائوج‌لاهوتی افزود: نباید خلا قانونی موجب محکوم شدن محیط بانانی که در حین انجام وظیفه منجر به اقدامی شده، شود.

ضرورت تبدیل سازمان حفاظت از محیط زیست به وزارتخانه

عضو کمیسیون عمران مجلس نهم، با یادآوری بررسی طرح الحاق سازمان حفاظت از محیط زیست در وزارت جهاد کشاورزی، گفت: این موضوع در حال حاضر در مجلس در حال منتفی شدن است ما موافق این موضوع هستیم که سازمان محیط زیست به یک وزارت خانه بدل شود.

وی با بیان اینکه وظایف وزارت جهاد کشاورزی هیچ ربطی به سازمان محیط زیست ندارد، تاکید کرد: الحاق این سازمان به وزارت جهاد کشاورزی به هیچ وجه به صلاح نیست.

نایب رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، درباره پیشنهاد مطرح شده مبنی بر الحاق سازمان محیط زیست در جهاد کشاورزی، گفت: نمایندگان از عدم پاسخ‌گویی سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان یکی از معاونت‌های ریاست جمهور نگران هستند و دلیل این پیشنهاد نیز این موضوع است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، قاچاق، محیط زیست