تعدیل نیرو؛ بهانه ای برای اخراج معلولان/ سهم 3 درصدی استخدام معلولان در نهادهای دولتی اجرا نمی شود

رئیس فراکسیون معلولان مجلس، با انتقاد از اجرا نشدن سهم 3 درصدی استخدام معلولان در دستگاه های دولتی، افزود: امروزه برخی دستگاه های دولتی به اجرا نشدن این قانون پشت پا می زنند به گونه ای که برخی از نهادها به بهانه تعدیل نیرو، معلولان درحال خدمت را اخراج می کنند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، فاطمه آلیا در گفت و گو با خانه ملت،‌ با انتقاد از بی‌توجهی به استخدام و به‌کارگیری معلولان در نهادهای دولتی، افزود: متاسفانه با وجود آنکه قانون استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی، سهم 3درصدی را به خود اختصاص داده است اما امروزه شاهد بی‌توجهی نسبت به اجرای این قانون هستیم.

نماینده مردم تهران،‌ ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی،‌ با بیان اینکه اخراج معلولان در دستگاه‌های دولتی به وضعیت نگران کننده‌ای تبدیل شده است، ادامه داد: اجرا نشدن سهم 3 ‌درصدی استخدام معلولان در دستگاه‌های دولتی موجب تذکر به رئیس جمهور و برخی وزرای دولت یازدهم مانند وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ، نفت و آموزش و پرورش شد که با این وجود بازهم ترتیب اثر داده نشد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر پیگیری فراکسیون معلولان مجلس نسبت به احقاق حقوق معلولان، تصریح کرد: این پیگیری‌ها نیز به دلیل بی‌توجهی مسئولان اثربخش واقع نشد و همچنان شاهد اجرا نشدن این قانون هستیم به گونه‌ای که برخی دستگاه‌های اجرایی به بهانه تعدیل نیرو، معلولان درحال خدمت را اخراج می‌کنند.

وی افزود: با وجود آنکه سهم 3 ‌درصدی استخدام معلولان تنها در دستگاه‌های دولتی است اما در قانون دیده شده اگر دستگاه‌های غیردولتی نیز با اشتغال معلولان همکاری کنند از مشوق‌های خوبی برخوردار ‌شوند که به موجب قانون این مشوق‌ها بر عهده دولت و سازمان بهزیستی است.

آلیا، به ذکر مثالی درمورد اخراج معلولان در دستگاه‌های دولتی پرداخت و افزود: در نهاد ریاست جمهوری معلولی نابینا با سمت تلفن‌چی و با سابقه کار 8 الی 9 سال مشغول به فعالیت بود اما متاسفانه چند وقت پیش با خبر شدیم که وی را به بهانه تعدیل نیرو اخراج کردند.

نماینده مردم تهران،‌ ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس نهم،‌ تصریح کرد: زمانی که این موضوع به نمایندگان رسید هریک به صورت جداگانه‌ای اخراج نابینای یاد شده از نهاد ریاست جمهوری را پیگیری کردند اما در کمال ناباوری اعلام شد که این تصمیم اتخاذ شده و کسی نمی تواند بر تدبیر ما تاثیر گذارد.

رئیس فراکسیون معلولان مجلس شورای اسلامی،‌ گفت: با توجه به اینکه نابینای اخراج شده از نهادریاست جمهوری متاهل بوده حال جای ای سوال باقی است که در این شرایط اقتصادی چگونه می‌تواند زندگی خود را اداره کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، استخدام، معلولان