انتقاد به افزایش 20 درصدی قیمت گاز/ افزایش قیمت روش جبران کمبود نقدینگی نیست

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با انتقاد از افزایش 20 درصدی قیمت گاز برای مصارف خانگی گفت: افزایش قیمت راه مناسبی برای تامین نقدینگی نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سید ناصر موسوی لارگانی در گفتگو با خانه ملت، ضمن نگرانی از افزایش 20 درصدی نرخ گاز خانگی در اواخر سال گذشته گفت: مردم در تماس های تلفنی خود نسبت به این موضوع ابراز نگرانی می کنند.

نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : با توجه به آماری که دولت ارائه داده بیش از 70 درصد مردم ایران زیر خط فقر زندگی می کنند و این مردم توان پرداخت این قبوض را ندارند، لذا باید راهکاری برای این موضوع پیدا کرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه نباید مردم را تحت فشار قرار داده وقیمت هارا افزایش دهیم،افزود: وقتی قیمت بنزین، گازوئیل و نفت سفید در ایران به قیمت ترکیه عرضه می شود باید درآمد مردم ایران نیز برابر با درآمد مردم ترکیه باشد.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت راه جبران نقدینگی نیست گفت: در واقع نقدینگی جامعه باید از طریق وصول مالیات و عوارض املاک افرادی که نسبت به پرداخت مالیات و عوارض خود اقدام نمی کنند و درآمدهای خود را مخفی نگه می‌دارند، جبران شود نه از جیب دهک های پایین جامعه تامین شود.

موسوی لارگانی ادامه داد: با توجه به افزایش قیمت برخی از حامل های انر‍ژی شاهد افزایش تورم خواهیم شد و این تورم که در گذشته موجب کاهش قدرت رقابت بین تولیدکنندگان داخلی شده بود باعث شد وارد کنندگان بتوانند به قیمت مناسب تری کالای خود را به فروش برساندند؛در این شرایط تولید کنندگان داخلی به دلیل تحمل هزینه های سنگین نتوانستند رقابت کنند.

وی افزود: با افزایش 20 درصدی قیمت گازو برق هزینه تولیدکنندگان افزایش می یابد واین ورود یک شوک جدید به تولید داخلی است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: باتوجه به افزایش 20 درصدی قیمت گاز شاهد بحث هایی مبنی بر افزایش قیمت نان نیز هستیم که در این صورت اقشار کم در آمد جامعه توان تحمل این هزینه ها را ندارند،در حالی که برخی توان خرید نان سنگک را با قیمت 600 تومان فعلی را نیز ندارند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بنزین، گاز