مدیریت جهادی، مدیریتی امکان ساز، فرصت آفرین و ایثارگر است

نماینده مردم آزادشهر و رامیان در مجلس، با بیان اینکه حل مشکلات کشور در عرصه اقتصاد و فرهنگ نیازمند یک عنصر فاعلی بسیار مهم به نام مدیریت جهادی است، گفت: تاکید مقام معظم رهبری بر این عنصر نشانگر ضرورت حفظ و تقویت مدیریت جامعه است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت رضا صابری در نشست علنی امروز یکشنبه (24 فروردین) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود اقتصاد، فرهنگ و علم را سه عنصر اساسی در اقتدار و دوام ملت ها و تمدن ها دانست؛ متن نطق وی بدین شرح است:

سال 1393 مزین به نام سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی را به ملت ایران خصوصا مردم شریف حوزه انتخابیه ام، شهرستان های آزاد شهر و رامیان و بخش های فندرسک و چشمه ساران، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران عزیز تبریک عرض می کنم.

اقتصاد، فرهنگ و علم سه عنصر اساسی در اقتدار و دوام ملت ها و تمدن هاست. اقتصاد متکی به دانش و فناوری، عدالت بنیان، درون زا و برون گرا، پویا و پیشرو، همان اقتصاد مقاومتی است که به فرمایش مقام معظم رهبری الگوی اقتصادی برای فائق آمدن بر همه مشکلات اقتصادی جامعه است. لذا همت ها را برای استقرار الگوی اقتصادی بومی و علمی برآمده از فرهنگ انقلابی و اسلامی بسیج کنیم.

حل مشکلات کشور در عرصه اقتصاد و فرهنگ نیازمند یک عنصر فاعلی بسیار مهم به نام مدیریت جهادی است که شاید گروهی دوران این نوع مدیریت را منحصر به دوران اولیه انقلاب اسلامی می دانسته و می دانند اما تاکید مقام معظم رهبری در شعار سال 1393 بر این عنصر نشانگر نقش مؤثر آن بر افتخارات بدست آمده و ضرورت حفظ و تقویت این عنصر در مدیریت جامعه است.

مدیریت جهادی، مدیریت خلاق، پرکار، کم توقع، شجاع، وارسته، ولایت مدار و عدالت محور است. مدیریت جهادی، مدیریتی امکان ساز، فرصت آفرین و ایثارگر است. در هر جبهه و ساحتی بدون چشم داشت به مال و جاه آن گونه تلاش می کند که ساحت او را سرزنش می کند. وجدان و کاردانی، اخلاص و احساس حضور دائمی در پیشگاه خداوند از دیگر شاخصه های مدیریت جهادی است.

اگر چه مدیریت جهادی منحصر به قوه مجریه نیست، اما مجلس وظیفه ای مهم در ارزیابی عملکرد مدیران جامعه در تحقق حماسه اقتصادی دارد. مجلس با رأی اعتمادی که به وزیران محترم داده است خود را شریک اعمال آنان نموده است. گزارش معاونت قوانین مجلس شورای اسلامی، امروز بیانگر واقعیت است که ضرورت جامعه بیش از قوانین، نظارت است که بایستی همه ارکان مجلس، خصوصا معاونت نظارت مجلس همتی بیشتر بر آن داشته باشد اگر امروز نمایندگان را متهم به اعمال نظرات شخصی می کنند، معاونت نظارت با روش های علمی می تواند به ارزیابی عملکرد وزیران از نگاه نمایندگان اقدام کند، همانا که وزیرانی موفق و قطعا برخی وزیران در تعامل سازنده با مجلس نمره مردودی کسب می کنند و بایستی از طرف مجلس به آنها تذکر داده شود.

در خصوص مذاکرات هسته ای، ضمن اعلام حمایت مجدد از تیم مذاکره کننده، توافق نهایی را منوط به شرایطی می دانیم. اولا حق غنی سازی دوما بررسی پرونده ایران به صورت عادی و سوما حذف کامل تحریم ها علیه ایران چه یک جانبه و چند جانبه و بین المللی.

در خصوص هدفمندی یارانه ها در فاز دوم، ضمن حمایت از اقدام دولت، تأکید می کنیم که عزم ملی در اجرای سیاست های هدفمندسازی به صورت کامل جدی است و خوشبختانه ملت تا کنون حامی دولت بوده است. لذا ما نیز از افراد توانمند درخواست می کنیم که برای دریافت یارانه ثبت نام نکند، اما حمایت مردم منحصر به انصراف از دریافت یارانه ها نیست و حماسه اقتصادی نیازمند حمایت های دیگر مردم از نظر اصلاح الگوی مصرف و حمایت از تولید داخلی نیز می باشد که چه بسا اهمیت آن کمتر از مورد انصراف از یارانه ها نیست. تاکید ما بر این است که از حرکت شتابزده در افزایش قیمت ها جلوگیری و ضمن کار کارشناسی قوی از تجربه تلخ سبد کالا درس بگیریم.

همچنین توصیه می نمایم که روستاها و کشاورزان در سیاست های حمایتی هدفمندی یارانه ها مورد توجه جدی دولت قرار گیرد. امروزه هزینه های بخش کشاورزی آنچنان سنگین است که روستاییان عزیز توان تحمل هزینه های بیشتر را ندارند.

اما چند تذکر به مسئولین در ارتباط با حوزه انتخابیه:

1. اخیرا مشاهده می گردد که وزارت کشور در خصوص برخی از مطالبات مردم در موضوع تقسیمات کشوری، موضوع را به لایحه ای در آینده ارجاع می دهد. قطعاً این پاسخ خلاف قانون می باشد و لازم است هیأت رئیسه محترم مجلس تذکر لازم را ابلاغ نماید.

2. از وزیر محترم بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می خواهم که در راه اندازی و تجهیز هر چه سریعتر بیمارستان 32 تختخوابی آزادشهر اقدام نماید.

3. از وزیر محترم نفت و شرکت گاز می خواهم که نسبت به گازرسانی به کل روستاهای کوهستانی بخش چشمه ساران و بخش مرکزی رامیان اقدام نماید.

4. از وزیر محترم ورزش و جوانان می خواهم که نسبت به شروع عملیات اجرایی مجموعه ورزشی شهرستان آزادشهر اقدام نمایند.

5. از وزیر راه و شهرسازی می خواهم در خصوص عملیات اجرایی راه آهن گرگان به مشهد مقدس اقدام نمایند.

6. تعداد زیادی از روستاها و شهرای حوزه انتخابیه اینجانب دارای مشکل شدید آب آشامیدنی می باشند. مشکلات آنان شامل کمبود آب، گل آلود بودن آب و غیر قابل شرب بودن به علت عناصر موجود در آب می باشد که از وزارت نیرو می خواهم هر چه سریعتر نسبت به حل مشکل آنان اقدام نماید.

7. مشکل کمبود پزشک در مراکز درمانی روستایی حوزه انتخابیه اینجانب و همچنین کمبود پزشک متخصص در کل حوزه انتخابیه مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد نموده است از وزارت بهداشت می خواهم برای اعزام پزشک به روستاها و ؟؟؟پزشک متخصص به حوزه انتخابیه اینجانب اقدام نماید.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد، بین الملل، فرهنگ، هدفمندی، هسته ای، یارانه ها