لزوم تغییر شیوه های جذب گردشگر/ ضرورت برنامه ریزی برای توریسم درمانی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در باره نقش گردشگری برای خروج از اقتصاد تک محصولی گفت: توریست تنها با هدف بازدید منابع طبیعی و آثار باستانی به کشور نمی آید، بلکه مواردی از قبیل درمان و تحصیل هم می تواند برای جذب گردشگرمهم باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامرضا اسدالهی در گفت و گو با خانه ملت اظهار داشت: گردشگری به لحاظ ارایه خدمات از سوی کشور جذب کننده، گردش مالی فراوانی به همراه دارد و همین موضوع باعث شده که برنامه ریزی های گسترده ای در جهان برای آن صورت پذیرد.

نماینده مردم تربت جام ، تایباد ، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: ایران نیز به لحاظ جذابیت های فراوان از دارای جاذبه برای جذب توریست بوده، اما علی رغم پتانسیل های موجود، به دلیل ضعف برنامه ریزی آن طور که باید و شاید در این بخش موفق عمل نکرده ایم.

وی ادامه داد: موردی هم که کمتر به آن توجه می شود شیوه های جذب توریست است، چرا که توریست تنها با هدف بازدید منابع طبیعی و آثار باستانی به کشور نمی آید، بلکه مواردی از قبیل درمان و تحصیل هم می تواند برای جذب توریست مهم واقع شود و می توان با برنامه ریزی برای این بخش ها، شاهد حضور گردشگران بسیاری در کشور بود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: سال گذشته سفیر افغانستان اعلام کرد که مردم این کشور بیش از 500 میلیون دلار برای درمان در هند هزینه کردند، در صورتی که ایران می توانست با تجهیز مراکز درمانی و تسهیل مراحل حضور این اشخاص در کشور، ارزآوری بسیاری را رقم زند، اما به دلیل مشکلات موجود این امر محقق نشد و سرمایه ها به جای ایران به هند رفت.

وی افزود: همچنین در بخش منابع طبیعی نیز ایران پتانسیل های بسیاری از قبیل دریا، کویر، جنگل و دشت در اختیار دارد که به دلیل ضعف در بخش هایی مانند اسکان دهی و خدمات نتوانسته در جذب گردشگر موفق باشد، اما به طور حتم می توان با برنامه ریزی و اصلاح زیر ساختها به منابع درآمدی کشور افزود و وابستگی به نفت و گاز را کاهش داد.

اسدالهی اظهار داشت: اکنون کشورهای همسایه ایران گام های موثری برای جذب توریست برداشته اند و ما نیز می توانیم با یک برنامه ریزی مدون خلاءهای موجود را بر طرف کنیم که ثمره آن شکوفایی اقتصاد، رونق تولید و اشتغال زایی است.

نماینده مردم تربت جام ، تایباد ، باخرز و صالح اباد در مجلس افزود: بخش خصوصی نیز در کنار دولت می تواند فعالیت های سودآوری داشته باشد، به نحوی که صاحب یک هتل خصوصی یا رستوران می تواند با جذب توریست موفق عمل کند و دولت نیز با دریافت مالیات از اقتصاد تک بعدی رهایی یابد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد، توریسم، درمان