اعلام قیمت خریدتضمینی برگ سبز چای/ مدیران ناکارآمدجایی درصنعت چای ندارند

نایب رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان چای کشور با تاکید بر اینکه دیگر نگرانی برای تامین منابع خرید برگ سبز وجود ندارد، گفت: روز گذشته و بر اساس مصوبه جلسه هیات دولت، نرخ خرید تضمینی چای درجه یک، هزار و 800 و چای درجه دو، هزار تومان تعیین شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ایرج ندیمی در گفت و گو با خانه ملت گفت: روز گذشته و بر اساس مصوبه جلسه هیات دولت، نرخ خرید چای درجه یک، هزار و 800 و چای درجه دو، هزار تومان تعیین شد که این نرخ گذاری جدید به معنی برداشته شدن گامی برای رشد صنعت چای بوده و امیدواریم که انگیزه های لازم را برای تولید و برداشت ایجاد کند تا این صنعت با تامین نیاز داخلی به خودکفایی دست یابد.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی افزود: البته انتظار می رفت که نرخ خرید تضمینی برگ درجه یک به 2 هزار و درجه دو نیز به هزار و 700 تومان برسد، اما همین افزایش نرخ کنونی هم به معنی برداشته شدن گامی در راستای حمایت از تولید داخلی بود و امیدواریم که چایکاران هم چیدن برگ سبز را از اردیبهشت ماه آغاز کنند.

وی تصریح کرد: همچنین آب و هوای امسال برای کشت چای مناسب بود و بارش باران باعث لطافت در برگ ها شد و به نظر می رسد که میزان برداشت چای بهاره و برداشت های بعدی مناسب تر از سالهای گذشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره نحوه تامین منابع برای خرید برگ سبز نیز اظهار داشت: منابع خرید تضمینی برگ سبز چای، در بودجه سال جاری دارای ردیف بودجه مستقل بوده و دیگر نگرانی برای تامین منابع وجود نخواهد داشت، در حالی که در گذشته یک بودجه مشترک به چندین مجموعه تعلق می گرفت و باعث ایجاد مطالبات می شد.

ندیمی گفت: همچنین یکی دیگر از مشکلات گذشته چایکاران، فاصله زمانی میان تحویل گرفتن برگ سبز و پرداخت وجه خرید بود که این اتفاق هم دیگر رخ نخواهد داد، چرا که رویکرد دولت جدید حمایت از تولید و کشاورزی است.

نایب رئیس هیئت تحقیق و تفحص از سازمان چای کشوربه وجود مدیران ناکارآمد در این صنعت اشاره کرد و افزود: مدیریت ناکارآمد در این صنعت همچنان ادامه داشته و امیدواریم که دولت طی روزهای آینده برنامه ای برای تغییر آنها داشته باشد وصنعت چای را از دست مدیران کارآمد و نالایق پاک کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم در پاسخ به این سوال که آیا نرخ های جدید برای چایکاران انگیزه ایجاد می کند اذعان داشت: قیمت کنونی هنوز هم با نرخ تورم و زحماتی که کشیده می شود فاصله دارد، اما نسبت به گذشته معقول بوده و با توجه به وضعیت کنونی باید تلاش کرد که دولت در بودجه سال آینده این رقم را واقعی تر ببیند.

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس همچنین در رابطه با وضعیت نامطلوب صنعت چای طی سال های گذشته گفت: با توجه به رویکرد رهبر معظم انقلاب، دولت، شرایط اقتصادی و تحریم، توجه به بخش کشاورزی بیشتر شده، چرا که توجیه بیشتری در اقتصادی مقاومتی پیدا کرده و باید به جای کالاهای ارزبر، از کالاهای داخلی حمایت کنیم و امید اینکه از این فرصت برای رونق صنعت چای استفاده شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصادی، بودجه، تولید، صنعت، چای