تراز تجاری کشور براساس افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی تغییر کند

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس هدف کلان اقتصاد مقاومتی را رهایی از اقتصاد نفتی خواند و گفت: تراز تجاری کشور براساس افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی تغییر کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت ارسلان فتحی پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در جلسه علنی امروز (سه شنبه 26 فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در گزارش کمیسیون متبوع در خصوص اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه ما ایرانیان انقلاب اسلامی را با شعار نه شرقی و نه غربی محقق کردیم، گفت: در پی آن بودیم که کشوری که تماما وارد کننده تولیدات دیگران بود به کشوری خودکفا در همه امور تبدیل کنیم.

نماینده کلیبر، خودآفرین و هوران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از اهداف انقلاب اسلامی تبدیل کشور به تولیدکننده توسط همه شهروندان آن است ادامه داد: قطع وابستگی به بیگانگان و تبدیل ایران به فروشنده انواع کالاها به شهروندان دیگر کشورها نیز از جمله اهداف انقلاب اسلامی است که تضمین کننده استقلال ایران اسلامی است.

وی با بیان اینکه دشمنان ایران اسلامی جنگ را با هدف براندازی انقلاب به ملت تحمیل کردند افزود: رهبری بی بدیل حضرت امام و روحیه جهادی مردم جنگ را به فرصتی برای شکوفایی و رهایی از وابستگی تبدیل کرد.

فتحی پور با بیان اینکه از دیگر فرصت‌های جنگ تحمیلی ایجاد روحیه کار و فعالیت جهادی میان همه شهروندان بود گفت: ایجاد اقتصاد مولد در نتیجه همین روحیه بود که به ایده همه هموطنان تبدیل شد.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه کشوری که در پیش از انقلاب تنها می‌توانست گندم یک ماه مصرفی مردم را تامین کند تا به امروز توانسته اقتدار خود را در برابر توطئه‌های غارتگران بین المللی حفظ کرده که فقط در سایه حفظ روحیه وحدت و ایمان ملی به چنین مهمی دست یافته است.

وی با بیان اینکه در حد ظرفیت کشور و توان مردم نتوانسته ایم به حفظ این روحیه کمک کنیم تصریح کرد: ثمره 35 سال مقاومت مردم بیانگر آن است که راه سرافرازی کشور رهایی از اقتصاد نفتی و دلبستگی به بیگانگان و افزایش سرانه تولید ایرانیان خواهد بود.

فتحی پور با بیان اینکه عمل به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی پاسخ به این نیازهاست تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی نقشه راهی است که ما می‌توانیم استقلال جمهوری اسلامی و رفاه مردم را در آن جستجو کنیم.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه اگر در دو دهه پیش فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر بستن چاه‌های نفت و اتکا به تولید داخل را عمل می‌کردیم امروز به یکی از تولید کنندگان بزرگ در جهان تبدیل شده بودیم ادامه داد: اگر می‌خواهیم امروز اقتصاد مقاومتی را محقق کرده و به اهداف بلند انقلاب اسلامی دست یابیم راه آن خروج از اقتصاد نفتی و تک محصولی است.

نماینده مردم کلیبر در مجلس با بیان اینکه در سالهای اخیر برخلاف اصول اولیه علم اقتصاد عمل کرده ایم گفت: به جای اینکه در این سالها درآمدها را افزایش داده و هزینه‌ها را کاهش بدهیم عکس آن عمل کرده و با کاهش درآمدها به افزایش هزینه‌ها پرداخته‌ایم.

وی با بیان اینکه برای بازگشت به اصول اولیه اقتصاد کافی است نگاهی به حجم واردات و صادرات کشور داشته تا براساس درآمدها به توانایی‌ها و استعدادهای خود دست یافته و نیز براساس هزینه وارادات نیازمندی‌های کشور را دریابیم.

فتحی پور با بیان اینکه این فرایند، تراز تجاری کشور نامیده می‌شود ادامه داد: زمانه ما اقتضا می‌کند که این دو کفه ترازو جابجا شود. البته منظور من از تغییر تراز تجاری کشور افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی است که مدیریت اقتصادی برای تحقق این مهم نیازمند تغییر استراتژیک است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصاد مقاومتی، بین الملل، صادرات