افزایش تعرفه واردات همگام با تقویت تولیدکنندگان داخلی

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اکنون اغلب لوازم خانگی موجود در کشور وارداتی است و با افزایش تعرفه واردات، بازار دچار نوسان خواهد شد، از این رو اگر هدف حمایت از تولید داخلی باشد باید همگام با قدرت گرفتن تولیدکنندگان داخلی، تعرفه ها افزایش یابد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سید عبدالکریم هاشمی نخل ابراهیمی در گفت و گو با خانه ملت اظهار داشت: بدون شک افزایش تعرفه واردات به منظور حمایت از تولید داخلی است، اما متاسفانه این امر تاثیر چندانی بر بازار نخواهد داشت.

نماینده مرد میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد در مجلس شورای اسلامی افزود: اکنون اغلب محصولات موجود در بازار وارداتی بوده و افزایش تعرفه وارداتی باعث می شود که قیمت ها در بازار رشد کند، از این رو باید برای حمایت از تولید داخلی تعرفه ها به صورت پله ای و همگام با قدرت گرفتن تولید ملی افزایش یابد.

وی تصریح کرد: همچنین این موضوع باعث افزایش قاچاق می شود، از این رو تعرفه باید منطقی رشد تا هدف قانون گذار محقق شود.

وی بیان داشت: تجربه ثابت کرده که اقدامات اینچنینی تنها باعث افزایش قیمت محصولات وارداتی و به الطبع آن رشد قیمت محصولات داخلی می شود که ثمره آن ایجاد فشار هزینه ای بر مردم است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس همچنین در رابطه با اثرات افزایش تعرفه واردات بر قیمت محصولات گفت: موج این افزایش قیمت هنوز به بازار نرسیده، اما بدون شک با این تصمیم شاهد افزایش قیمت لوازم خانگی در بازار داخلی خواهیم بود.

این نماینده مجلس نهم تصریح کرد: اگر محصولات داخلی توان رقابت با کالای وارداتی را داشته باشند قطعا موارد ذکر شده باعث نوسان قیمتی در بازار نخواهند شد، از این رو می توان کیفیت کالای ملی را افزایش داد تا شاهد وابستگی محصولات به کالاهای وارداتی نباشیم.

نماینده مرد میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد در مجلس اذعان داشت: البته نمایندگان مجلس قطعا این موضوع را بررسی خواهند کرد تا مشخص شود این تغییرات بر اساس مصوبه قانونی بوده یا بر اساس سیاستهای دولت اتخاذ شده است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تعرفه، تولید، تولید ملی، قاچاق، واردات