صنعت چای جولانگاهی برای مافیا / دولت صنعت چای را به چایکاران واگذار کند

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس گفت: قیمت تعیین شده برای برگ سبز چای نسبت به سال گذشته تا حدودی افزایش یافته اما این قیمت ها به علت وجود مافیا در صنعت چای به خصوص در حوزه واردات این محصول مناسب و کافی نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت با تشکر از دولت و مجمع نمایندگان استان گیلان برای افزایش نسبی قیمت برگ سبز چای،گفت: با توجه به وجود مافیا در صنعت چای به ویژه در حوزه واردات این محصول قیمت تعیین شده مطلوب و رضایت بخش نیست.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قیمت خرید برگ سبز چای درجه یک 1800 و درجه دو 1000 تومان تعیین شده و بارقه ی امیدی برای کشاورزان ایجاد کرده است، افزود: این ارقام نسبت به سال گذشته تا حدودی افزایش داشته است با توجه به هزینه های بالای تولید و مقرون به صرفه نبودن کشاورزی قیمت خرید برگ سبز چای باید افزایش یابد در غیر اینصورت روز به روز شاهد تغییر کاربری اراضی ودست کشیدن کشاورزان از کشت چای خواهیم بود.

قیمت برگ سبز چای به 2 هزار تومان افزایش یابد

این نماینده مردم در مجلس نهم با تقدیر از اقدامات حمایتی انجام شده از سوی دولت ومجمع نمایندگان گیلان برای چایکاران، گفت: انتظار ما افزایش قیمت چای به 2 هزارتومان بود که این اتفاق نیافتاد و خواسته به حق کشاورزان و مجمع نمایندگان تامین نشد.

قربانی با تاکید بر اینکه دولت باید اهتمام کرده و صنعت چای را به چایکاران و فعالان این صنعت واگذار کند، تصریح کرد: اگر عملیات کشت چای از تولید تا خرید و واردات و صادرات به دست صاحبان اصلی این صنعت سپرده شود جایی برای مافیا باقی نمی ماند و چایکاران به کشاورزی دلبستگی بیشتری خواهند داشت.

4 برابر نیاز مصرفی چای وارد کشور می شود

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس با اشاره به اینکه 4 برابر بیشتر از نیاز مصرفی کشور چای وارد کشور می شود، ادامه داد: روند واردات بی رویه به صنعت چای ضربه می زند بنابراین افزایش تعرفه راهکاری برای کاهش واردات بی رویه است و درآمدهای حاصل از این تعرفه ها به تولید چای رونق خواهد بخشید.

این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اینکه در سالهای گذشته از کشاورزان حمایت های بیشتری می شد، افزود: دولت باید با احیای دوباره این سیاست های حمایتی مانند پرداخت تسهیلات بانکی برای انجام به زراعی باغات چای انگیزه کشاورزان را نسبت به کشاورزی و سودآوری این بخش افزایش داده و مانع از تغییر کاربری و فروش اراضی شمال و جایگزین شدن ویلاسازی به جای تولید شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از دولت به خاطر استفاده نکردن از چای تولید داخل در سبد کالا، گفت: انتظار می رود در سبد کالای دوم دولت از چای داخلی استفاده کند تا از این راه از تولیدکنندگان داخلی حمایت شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، صادرات، واردات، چای، کشاورزی