رتبه دوم گیلان در فقر و بیکاری پشت سرسبزیهای شمال گمشده است/ غلبه ویلاسازی بر کشاورزی به علت نداشتن توجیه اقتصادی فعالیت های تولیدی

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس با یادآوری اینکه کشاورزی از محورهای اصلی توسعه گیلان است، گفت: سرسبزیها و دریای نیلگون شمال باعث غفلت مسئولان از برنامه ریزی و هدایت سرمایه ها به گیلان شده است در نتیجه این استان رتبه دوم فقر و بیکاری کشور را داراست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت با یادآوری اینکه سرسبزی جنگل ها و آبی نیلگون دریای شمال کلاه گشادی بر سر گیلانی ها گذاشته است، گفت: در حالی که استان گیلان ظرفیتهای زیادی دارد مناظر گول زننده این خطه باعث غفلت مسئولان از برنامه ریزی و هدایت سرمایه ها به این استان شده است در نتیجه فقر و بیکاری در گیلان بیداد می کند.

نماینده مردم آستانه اشرفیه و کیاشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه رتبه دوم گیلان در شاخص فقر و بیکاری بسیار درد آور و ناراحت کننده است، افزود: اینکه برخی مسئولان سرسبزی جنگل ها و آبی نیلگون دریای گیلان را می ببینند و از برنامه ریزی و هدایت سرمایه به ا ین منطقه غافل هستند، این عذاب را مضاعف تر می کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم کشاورزی را از محورهای اصلی توسعه گیلان عنوان کرد و گفت: چون کار تولید برای کشاورزان توجیه اقتصادی ندارد، زمین های کشاورزی و باغ های خود را با قیمتی نازل می فروشند تا معیشت خود را تامین کنند بنابراین دولت باید احیا و تقویت کشاورزی را در دستور کار خود قرار دهد.

قربانی با بیان اینکه امروزه رشد ویلاها در زمینهای کشاورزی شتاب گرفته و کار تولید وکشاورزی از این منطقه حذف شده است، تصریح کرد: به صرفه نبودن کشاورزی به علت هزینه های زیاد تولید باعث گسترش مهاجرت کشاورزان از روستا به شهر و افزایش معضلات اجتماعی و رونق مشاغل کاذب می شود.

عضوکمیسیون بهداشت و درمان مجلس با یاداوری اینکه سخنان رئیس جمهور مبنی بر اینکه در بخش کشاورزی اتفاقات خوبی رخ داده است، قابل پذیرش نیست، گفت: افزایش 6 برابری قیمت سم و 2 برابر شدن بهای آب، واردات بی رویه محصولات کشاورزی و گرانی نهاده ها از مشکلات اساسی کشاورزان است که برای رفع این مسائل از سوی دولت هیچ اقدام موثری صورت نگرفته و هنوز مشکلات این بخش به قوت خود باقی است.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه دولت باید برای حفظ تولید از کشاورزان حمایت کند، ادامه داد: مشکلات تامین آب مورد نیاز کشاورزان ، سنتی بودن شیوه کشت و تولید ، مجهز نبودن به فن آوری های روز و مکانیزه نبودن کشاورزی از ضعف های بخش کشاورزی است که باعث خروج فعالان این حوزه از چرخه تولید می‌شود.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، اقتصادی، بیکاری، دولت، فقر، کشاورزی