زیرکشت رفتن 13 هزار و 500 هکتار زمین در همدان طی روش خاک ورزی حفاظتی/ خشکیده شدن منابع آبی استان همدان

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس، با تاکید بر تدوین نقشه جامع علمی کشاورزی برای داشتن سیاست گذاری مناسب کشت، گفت: اجرای روش نوین خاک ورزی حفاظتی برای کشت گندم باعث می شود که در زمان کاهش بارندگی استان میزان برداشت گندم افزایش داشته باشد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ابراهیم کارخانه در گفت‌و گو با خانه ملت، درخصوص مشکلات کشاورزی شهرستان همدان و فامنین در استان همدان، گفت: متأسفانه در حال حاضر شهر و استان همدان با بحران کمبود آب در بخش کشاورزی دست و پنجه نرم می کند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی،با تأکیدبر اینکه گندم یک محصول استراتژیک برای استان همدان محسوب می شود،تصریح کرد: باتوجه به اینکه استان همدان درجهت کشت گندم از ظرفیت و پتانسیل مطلوبی برخوردار است به همین جهت نباید وزارت جهاد کشاورزی به واردات بی رویه گندم از خارج کشور بپردازد.

این نماینده مردم در مجلس نهم،با تأکیدبر اجرای روش نوین خاک‌ورزی حفاظتی برای کشت گندم، اظهار داشت: اجرای روش نوین خاک‌ورزی حفاظتی برای کشت گندم باعث می شود زمانی که با کاهش بارش در استان مواجه هستیم میزان برداشت‌ گندم افزایش داشته باشد.

کارخانه،افزود:مسئولان ذی ربط باید برای برداشت سایر محصولات کشاورزی از این روش‌های نوین بهره ببرند.

این نماینده مردم در مجلس نهم،اظهارداشت: سال گذشته 3 هزار و 500 هکتار زمین در همدان زیرکشت روش خاک‌ورزی حفاظتی رفت که خوشبختانه امسال حدود 13 هزار و 500 هکتار زمین با این نوع روش کشت اقدام به تولید محصول کشاورزی خواهندشد.

میزان تبخیر آب کشور سه برابر جهانی است

کارخانه،بااشاره به خشکیده شدن منابع آبی استان همدان، افزود: میزان بارش در کشور یک سوم میانگین کشوری و همچنین میزان تبخیر آب هم سه برابر جهانی است و در این راستا کمبود آب مهمترین مسئله‌ای که کشور از جمله استان همدان را تهدید می‌کند.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس،با تاکید بر تدوین نقشه جامع علمی کشاورزی برای داشتن سیاست‌گذاری در خصوص کشت، تصریح کرد: در بخش کشاورزی نباید فقط به سیستم آبیاری تحت فشار تکیه کرد چرا که در حال حاضر 15 روش آبیاری کم مصرف شناسایی شده بنابراین برای رهایی از بحران کم آبی باید منابع زیرزمینی چند سال مدیریت شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس، گفت: براساس شاخص‌هایی که در ماده 180 قانون پنجم توسعه در نظر گرفته شده امسال 93 میلیارد و 400 میلیون تومان اعتبار به بودجه عمرانی استان همدان برای ارتقا شاخص‌ها افزوده شد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنامه پنجم توسعه، قانون، کشاورزی، گندم