سیاست های سختگیرانه مدیران گمرک بازرگان معیشت مردم ماکو و چالدران را به خطر انداخته است

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست های سختگیرانه و شخصی مدیران گمرک بازرگان باعث شده است تا تجاری که از این مرز مبادلات کالایی خود را انجام می دادند به سایر مرزها روی بیاورند و این امر زندگی مردم منطقه که از طریق این مرز امرار معاش می کردند را با خطر جدی مواجه کرده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمد علی پور در گفت و گو با خانه ملت با بیان اینکه امروزه بیکاری یکی از مهمترین مشکلات کشور و بویژه شهرهای ماکو، چالدران و پلدشت محسوب می شود، گفت: متاسفانه در دولت های گذشته هیچگونه سرمایه گذاری در ارتباط با برطرف کردن مشکل بیکاری جوانان در این مناطق صورت نگرفته است.

نماینده مردم شهرهای ماکو، چالدران و پلدشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هرچه سرمایه گذاری در این مناطق انجام شده در بخش کشاورزی بوده است، افزود: متاسفانه ما حتی یک واحد تولیدی دولتی و خصوی پنجاه نفری که جوانان ما بتوانند سر کار بروند در این مناطق نداریم.

وی ادامه داد: از زمانی که منطقه تجاری ماکو راه اندازی شده قریب به 10 هزار جوان بیکار مراجعه کرده اند و جویای کار هستند، متاسفانه ما در دفترمان در حوزه انتخابیه هر روز شاهد حضور جوانان تحصیل کرده بیکار هستیم که ابراز شرمساری می کنند و می گویند ما تشکیل خانواده داده ایم ولی هنوز پدر و مادرمان هزینه زندگی ما را تامین می کنند و این باعث تاسف است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز که وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبود است، دولت باید تکلیف خود را مشخص کند و مشکل بیکاری را در دستور کار خود قرار دهد، تصریح کرد: متاسفانه دولت امروز یا خودش را به غفلت زده و یا به صورت عمدی از کنار مسئله بیکاری رد می شود و به این مسئله مهم توجه نمی کند.

*مسئولان گمرک بازرگان خلاف قانون عمل می کنند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بسیاری از مردم منطقه از طریق گمرک بازرگان امرار معاش خود را انجام می دهند، افزود: گمرک بازرگان بزرگترین مرز زمینی کشور محسوب می شود و در زمان جنگ نیز خدمات بسیاری داشته است ولی با مدیریت نامناسبی که امروز اعمال می شود و با سیاست های انقباظی و سختگیرانه مردم منطقه را با مشکل مواجه کرده است.

علی پور ادامه داد: همچنین این سیاست های غلط باعث شده است تا تجاری که مبادلات خود را از مرز بازرگان انجام می دادند به مرزهای دیگر روی بیاورند و کالاهای خود را از طریق گمرکات دیگر ترخیص کنند، متاسفانه مدیران فعلی مرز بازرگان ملاک مدیریتشان نظر شخصی خودشان است و بر خلاف قانون عمل می کنند.

وی با بیان اینکه بنده قصد دارم تا این مسئله حساس و مهم را از طریق شکایت به کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی و هم ارائه طرح تحقیق و تفحص از گمرک ایران و بویژه گمرک مرز بازرگان پیگیری کنم، گفت: متاسفانه عملکرد مدیران گمرک بازرگان نارضایتی شدید مردم منطقه و تجار را به همراه دارد و باعث بروز مشکلات بسیار زیادی برای مردم این مناطق شده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در حال حاضر کشت های بهاره در منطقه در حال انجام است، اضافه کرد: یکی از مهمترین مشکلاتی که کشاورزان منطقه با آن دست و پنجه نرم می کنند، مشکل کم آبی است، البته سد هایی در منطقه وجود دارد بویژه سد ماکو که تعدادی از کشاورزان منطقه تقاضا دارند تا آب پشت سد برای کشاورزی رها شود ولی مسئولان سازمان آب منطقه به این مسئله کمتر توجه می کنند.

* طرح مبادلات مرزی در ماکو و چالدران اجرا شود

وی با اشاره به اجرای طرح مبادلات مرزی و فروش سوخت در مرز به صورت پایلوت در برخی مناطق مرزی کشور، ادامه داد: از وزیر کشور تقاضا دارم که این طرح را در استان آدرباییجان غربی و بویژه در شهر ماکو و چالدران که مردم در وضع معیشتی مناسب بسر نمی برند، اجرا کند.

علیپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در حال حاضر دو بازراچه مرزی در حوزه انتخابیه بنده فعالیت می کنند،افزود: در حال حاضر بازارچه های مرزی پلدشت و ماکو در این منطقه فعالیت می کنند که البته بازارچه مرزی ماکو به صورت راکد درآمده است و علت این امر نیز این است که طرف ترک به بهانه ساخت و سازی که انجام نمی دهد باعث رکود و تعطیلی بازار شده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه استاندار آذرباییجان غربی در دولت یازدهم نظر مثبتی به رونق بازارچه های مرزی دارد و امیدواریم این رونق اقتصادی را با شیوه های مدیریتی نوین در بازراچه های مرزی ایجاد کنند.

* دولت در بازگشت معوقات بانکی محافظه کاری نکند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بررسی وضعیت بدهکاران ارزی و بانکی در این کمیسیون، افزود:مسئولان مدام از بازگشت چهار هزار میلیارد تومان پول بلوکه شده توسط غربی ها صحبت می کنند ولی بازگشت معوقات بانکی به 80 هزار میلیارد تومان می رسد که با بی توجهی دولت مواجه شده است.

وی گفت: دولت نباید در بازگشت معوقات بانکی محافظه کاری کند و کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز با جدیت این موضوع را تا به نتیجه رسیدن آن پیگیری خواهد کرد و اگر دولت طرح لازم را برای بازگشت این معوقات نداشته باشد قطعا نمایندگان و کمیسیون به موضوع ورود خواهند کرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بیکاری، دولت، سرمایه گذاری، کشاورزی، گمرک