فرصت مجلس به سازمان محیط زیست برای تهیه برنامه مدیریت یکپارچه تالاب ها

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، از اصلاح برخی مواد قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب های کشور در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: با تصویب نهایی اصلاحات، مجازات های سنگینی در انتظار تهدیدکنندگان حیات تالاب ها خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، عباس رجائی در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از وضعیت کنونی تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور از بررسی و اصلاح برخی از مواد قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور در کمیسیون متبوعش خبر داد.

نماینده مردم اراک،‌ کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، افزود: در اصلاح موادی از قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور که در حال تصویب در کمیسیون کشاورزی است مقرر شد؛ سازمان حفاظت محیط زیست حداکثر ظرف مدت دو سال برنامه مدیریت یکپارچه و به هم پیوسته تالاب‌های بحرانی و خسارت دیده را تهیه و در قالب یک برنامه ملی حفاظت، احیا و بهره‌برداری پایدار از تالاب‌های کشور در هیات وزیران به تصویب برساند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست باید تالاب‌های بحرانی و خسارت دیده را با همکاری وزارت نیرو تعیین و احصا کرده و مشخص کند این تالاب‌ها در چه منطقه ای بوده و چه مشخصه ای دارند.

وی از ممنوعیت انجام فعالیت‌های توسعه‌‌ای، عمرانی، معدنی، صنعتی، کشاورزی،‌اقتصادی و بومی جدید مغایر با پایداری تالاب‌ها در بستر و حریم‌های کیفی و بوم‌شناختی تالاب‌ها پس از تصویب نهایی قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور خبر داد.

رجائی با بیان اینکه تالاب‌ها و دریاچه‌ها اهمیت بسیار زیادی در زیست بوم کشور دارند، گفت: ‌باید به تالاب‌ها و دریاچه‌های کشور به عنوان میراث طبیعی نگاه شود و از طرفی هم ما طبق کنوانسیون بین‌المللی رامسر متعهد هستیم که تالاب‌ها را با شرایطی که در آن مطرح شده و سایر الزامات قانونی داخلی و بین‌المللی حفاظت‌ کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم، همچنین از در نظر گرفتن جرایم سنگین برای کسانی که حیات تالاب‌ها و دریاچه‌ها را تهدید می‌کنند خبر داد و افزود: در قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور برای اینکه بتوانیم وضع موجود تالاب‌ها و دریاچه‌ها را به سمت بهبود پیش ببریم جرایم سنگینی طبق مقررات برای متخلفان در نظر گرفته شده است.

وی یادآور شد: در صورت اصلاحات نهایی قانون حفاظت، احیا و مدیریت تالاب‌های کشور شرایط بهبود یافته تری نسبت به گذشته برای تالاب‌ها و دریاچه ها به عنوان میراث کشور متصور خواهد شد.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در صورت نابودی تالاب‌ها فضای کشور متفاوت شده و آثار زیانبار زیادی از جمله ریزگردهای نمکی، افزایش درجه حرارت زیست محیطی، زیاد شدن میزان خشکسالی‌ها و تغییرات اکولوژیکی را شاهد خواهیم بود.

برچسب ها

احیا، اخبار برگزیده، تالاب ها، دریاچه ها، زیست بوم، سازمان محیط زیست، کمیسیون کشاورزی