رونق میراث فرهنگی در سایه ورود بخش خصوصی

رئیس فراکسیون تاریخ و گردشگری مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید راهکارهای قانونی برای ورود بخش خصوصی و تخصیص امتیازات لازم اتخاذ شود، گفت: بدیهی است با امکانات و اعتبارات دولتی تحقق آینده توسعه گردشگری و همچنین میراث فرهنگی امکان پذیر نیست.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، جواد هروی در گفت‌وگو با خانه ملت، با تاکید بر حضور بخش خصوصی به میراث فرهنگی و گردشگری اظهارداشت: ورود بخش خصوصی به حوزه میراث فرهنگی و گردشگری امروز مظلوم واقع شده و متاسفانه تصور همگان بر آن است که باید بخش دولتی به کمک آن بشتابد، در حالی که در همه جای دنیا به طور معمول از بخش خصوصی استفاده می‌شود، زیرا این اقدام شبکه گردشگری را فعالتر می‌کند.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه در کشور ما به بحث گردشگری و جذب توریست توجهی نمی‌شود و نتوانسته‌ایم به طور شایسته از توانمندی‌های بخش خصوصی جهت گسترش امکانات برای گردشگران استفاده کنیم، به گونه‌ای که حتی از تبلیغات و آگاهی‌بخشی و اطلاع‌رسانی درست نیز بی‌بهره بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: تا زمانی که بخش خصوصی به صنعت توریسم ورود پیدا نکند، همه اقدامات در حد شعار باقی می‌ماند؛ بدون شک زمانی گردشگری در کشور رونق می‌یابد که بتوان خارج از اعتبارات بخش دولتی و بودجه رسمی کشور از تخصیص اعتبارات سرمایه‌گذاران استفاده کنیم.

هروی افزود: بدون شک تا زمانی که بخش خصوصی وارد میدان نشود، هیچ گام اساسی در توسعه بخش گردشگری برداشته نخواهد شد؛ بدیهی است با امکانات و اعتبارات دولتی تحقق آینده توسعه گردشگری و همچنین میراث فرهنگی محقق نمی‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم خاطرنشان کرد: امروزه برخی مسئولان با نگاهی کج‌اندیشانه تصور می‌کنند اگر بخش خصوصی به عرصه میراث فرهنگی و گردشگری ورود پیدا کند، معضلات و گرفتاری ایجاد خواهد شد، در حالی که در همه جای دنیا صنایع گردشگری از موضوعاتی است که به‌عنوان صنایع درآمدزا به آن توجه می‌شود، لذا هنوز نتوانسته‌ایم از بخش خصوصی در جهت نهادینه کردن میراث فرهنگی و گردشگری کشورمان استفاده کنیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: ما برای ایجاد یک سرپناه عادی در بحث اعتبارات دولتی دچار مشکل هستیم، حال چگونه می‌توانیم از امکانات اساسی در بحث گردشگری استفاده کنیم؟

وی یادآور شد: صنعت پاک و درآمدزای گردشگری را نباید به همین حال رها کنیم، لذا باید راهکارهای قانونی برای ورود بخش خصوصی و تخصیص امتیازات لازم اتخاذ شود، در غیر اینصورت صنعت گردشگری ما به همین منوال عقب می‌ماند.

هروی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی چرخ‌های صنعت گردشگری در کشور یک امر اساسی و حیاتی است، گفت: متاسفانه از این مهم غفلت شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم درباره موانع موجود برای ورود نیافتن بخش خصوصی به میراث فرهنگی و گردشگری افزود: متاسفانه دیوان‌سالاری دست و پاگیر مانع از آن شده تا بخش خصوصی رغبت لازم برای ورود به بخش گردشگری را داشته باشد.

نماینده مردم قائنات در مجلس نهم تصریح کرد: ما باید این رغبت را در بخش خصوصی ایجاد کنیم و با دادن امتیاز به سرمایه‌گذاران راه را برای حضور آنها هموار کنیم.

رئیس فراکسیون تاریخ و گردشگری در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه در سال‌های گذشته بسیاری از مسئولان بحث گردشگری را به مقوله سیاسی تبدیل کردند در حالی که این موضوع کاملا اجتماعی است و همین امر باعث شد تا با حرکات التهابی، شعارگونه و سیاست‌زده بخش خصوصی را از عرصه گردشگری متواری کنیم.


حجت الاسلام روحانی رئیس جمهور با حضور در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری،بر حضور بخش خصوصی در این عرصه به منظور سرمایه‌گذاری در جهت حفظ و نگهداری آثار و بناهای تاریخی، ایجاد اماکن و هتل‌ها و کارگاه‌های صنایع دستی تاکید کرد و گفت: دولت از طریق صندوق توسعه ملی و اعطای تسهیلات، از سرمایه گذاران بخش خصوصی حمایت می‌کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اعتبارات دولتی، میراث فرهنگی، گردشگری