گزارشی مبنی بر سرطان زا بودن بنزین پتروشیمی ها به کمیسیون انرژی ارائه نشده است

عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر این که گزارشی درباره سرطان زا بودن بنزین پتذوشیمی ها به کمیسیون ارایه نشده است، گفت: سازمان محیط زیست و وزارت بهداشت باید سرطان زا بودن بنزین تولید پتروشیمی ها را بررسی و در اینباره به کمیسون انرژی گزارش دهند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حسین امیری خامکانی در گفت و گو با خانه ملت, درباره میزان تولید بنزین و مصرف آن در کشور، گفت: در حال حاضر میزان بنزین تولیدی در کشور ۶۱ میلیون لیتر در روز است و میزان مصرف این فراورده در سال جاری ۷۰ میلیون لیتر در روز پیش بینی شده از این رو ۸ تا ده میلیون لیتر در روز کمبود داریم.

نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از راههای تامین بنزین مورد نیاز،استفاده از بنزین تولید پتروشیمی هاست که گفته می شود این نوع بنزین از آلایندگی بالایی برخوردار است از این رو لازم است تا کمبود بنزین مورد نیاز را از طریق واردات تامین کنیم.

وی افزود: وضعیت ایده آل این است که پروژه‌های پالایشگاهی تکمیل و بنزین مورد نیاز در داخل پالایشگاهها تولید شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد بنزین تولیدی پالایشگاهها از کیفیت یورو ۴ برخوردارند و نیمی دیگر هم در حال ارتقای کیقیت هستند،گفت: با توجه به پایین بودن شاخص کیفیت بنزین پتروشیمی ها،دولت تصمیم گرفت تا زمان تکمیل طرح های پالایشگاهی بنزین مورد نیاز را وارد کند.

امیری خامکانی گفت: با توجه به اینکه برخی ا اعضای کمیسیون نگران بودند که بنزین وارداتی از کیفیت خوبی برخوردار نباشد دولت مصوب کرد که واردکنندگان تنها می توانند بنزین یورو ۴ وارد کنند از این رو امیدواریم مسئولین سازمان استاندارد ومحیط زیست نظارت کافی بر این موضوع داشته باشند.

به گفته نماینده مردم زرند و کوهبنان در مجلس 30 میلیون لیتر از ۶۰ میلیون لیتر بنزین تولیدی کشور از استاندارد یورو۴ برخوردار است و پارامترهای مابقی بنزین تولیدی نیز در حال نزدیک شدن به استانداردهای جهانی است.

وی درباره سرطانزا بودن بنزین تولیدی پتروشیمی ها، گفت: مسولین سازمان محیط زیست وسازمان استاندارد و دانشگاه علوم پزشکی و وزارت بهداشت باید در این باره به کمیسیون گزارش دهند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: سازمان محیط زیست باید کیفیت بنزین وارداتی را محموله به محموله کنترل کندتا بنزین بت استاندارد پایین کیفیت وارد نشود.

این نماینده مردم در مجلس نهم درباره فروش اطلاعات قرارداد میدان نفتی آزادگان پس از خروج چینی ها از طرح، گفت: گزارشی در این باره دریافت نکردیم و فکر می کنم این ها مباحثی است که باید بین شرکتها حل وفصل شود اما انتظار مجلس این است که در راه اندازی و تکمیل طرح ها از توان داخلی و خدمات فنی و مهندسی داخل حداکثر استفاده شود.

برچسب ها

آلایندگی، اخبار برگزیده، تولید بنزین، پتروشیمی ها