ظرفیت گردشگری کشور باید به بیش از 20 میلیون نفر در سال برسد

عضو فراکسیون گردشگری مجلس، با بیان اینکه برای کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی باید ظرفیت گردشگری کشور به بیش از 20 میلیون نفر در سال برسد، گفت: گردشگری صنعت بدون آلایندگی بوده که افزایش منابع مالی کشور را در پی دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، امیر خجسته در گفت وگو با خانه ملت، با تاکید بر وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی با عمر بیش از چند قرن در کشور،‌ گفت: متاسفانه آماده نبودن زیرساخت‌ها در حوزه گردشگری باعث شده همچنان به درآمدهای نفتی وابسته باشیم این درحالی است که امروزه بسیاری کشورها از گردشگری به عنوان راه درآمد پایدار بهره می‌گیرند.

نماینده مردم همدان، فامنین وقهاوند در مجلس شورای اسلامی، افزود: نداشتن برنامه‌ریزی منسجم برای جذب توریست ما را از استفاده از منابع مالی کلان این حوزه که به راحتی می‌تواند جایگزین انرژی‌های تجدیدناپذیر شود محروم کرده است.

انتقاد از سهم پایین ایران در جذب توریست

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس نهم، با انتقاد از سهم پایین کشورمان در جذب توریست، تصریح کرد: در شرایطی که طبق برنامه‌ریزی‌ها ایران سالانه باید 20 میلیون گردشگر جذب کند اما این رقم هم اکنون به 4 میلیون کاهش یافته، این در حالی است که کشور ترکیه سهم 10 میلیونی برای جلب توریست داشته که برنامه ریزی منسجم این رقم را به 40 میلیون افزایش داده است.

وی با تاکید بر لزوم برنامه‌ریزی برای جذب توریست در کشور، گفت: برای جذب گردشگر که منابع مالی بسیاری را به کشور تزریق می‌کند باید برنامه ریزی دقیق توام با سرمایه‌گذاری برای تامین زیرساخت‌ها صورت بگیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری تلاش کشورهایی چون ترکیه و ایتالیا برای جذب گردشگر،‌ افزود: کشورهایی چون ترکیه و ایتالیا فهمیده‌اند که سرمایه‌گذاری برای جذب گردشگر هزینه‌کرد نیست بلکه بازگشت منابع را به همراه دارد.

جذب توریست؛ راه توسعه درآمدهای پایدار

خجسته درآمد حاصل از جذب توریست را راه توسعه درآمدهای پایدار خواند و تاکید کرد: بعضی کشورها به این درآمد توجه ویژه کرده و در حال حاضر مهم‌ترین منبع درآمدی خود را بر گردشگری قرار داده اند در حالی که ما همچنان به فروش نفت و درآمدهای ناشی از آن تکیه داریم.

وی ادامه داد: کشور ما روزانه مبالغ کلانی از محل فروش نفت کسب درآمد می‌کند در حالی که روزی این درآمد که نتیجه انرژی تجدیدپذیر کشور است تمام می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، گفت: توجه به مباحث توریستی اگر با برنامه ریزی همراه شود روز به روز به رونق مالی کشور کمک کرده و درآمد ملی خوبی عاید کشور خواهد کرد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه به زیرساخت‌های گردشگری، گفت: با فراهم بودن زیرساخت‌های لازم می‌توان به کسب درآمد و توسعه ملی کشور در نتیجه ورود گردشگران امیدوار بود.

خجسته ادامه داد: امید است با تغییر دولت تغییراتی را در نگرش و برنامه ریزی توریستی شاهد باشیم هر چند که توجه به این بخش در این دولت مطلوب تر از دولت قبل است.

جذب توریست راهی برای ترویج فرهنگ اسلامی- ایرانی

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ جذب توریست را یکی عوامل مهم در ترویج فرهنگ ایرانی -اسلامی خواند و تاکید کرد: با جذب گردشگر علاوه بر کاهش آمار بیکاری، رشد توان مالی و ترویج فرهنگ ایرانی- اسلامی را شاهد خواهیم بود.

وی با انتقاد از قصور در جذب توریست با وجود جاذبه‌های گردشگری بسیار در کشور، گفت: متاسفانه مسئولان ما در زمینه تبلیغ آثار تاریخی کشورمان برای جذب توریست خوب عمل نکرده اند.

خجسته ساخت هتل، فرودگاه و ایجاد راه‌های مناسب را پیش زمینه جذب توریست خواند و افزود: متاسفانه استان همدان با وجود 2 هزار جاذبه توریستی اما به علت نداشتن فرودگاه و زیرساخت لازم نتوانسته منبع مالی خوبی را از جذب گردشگر به دست آورد.

خجسته با تاکید بر قدمت 7500 ساله استان همدان، گفت باید شرایطی فراهم شود تا این استان به عوان نخستین استان توریستی در کشور مطرح شود.

وی با مثبت ارزیابی کردن عملکرد مسئولان میراث فرهنگی استان همدان در جذب گردشگر و رسیدگی به بناهای تاریخی این استان، تصریح کرد: مسئولان در تلاشند تا در ایام مختلف سال به ویژه ایام نوروز و تعطیلات بهترین خدمات رسانی را به گردشگران داشته باشند، در این زمینه تمامی مسئولان استان برای ایجاد زیرساخت‌های لازم جهت جذب توریست در همدان بسیج شده‌اند تا به این ترتیب زمینه جذب گردشگر را فراهم کنند.

عضو فراکسیون گردشگری مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه صنعت گردشگری، صنعتی بدون آلایندگی است، گفت: برنامه ریزی مسئولان در راستای جذب گردشگر باید به گونه‌ای باشد که در مدت کوتاه حجم جذب توریست به بیش از 20 میلیون نفر برسد.

برچسب ها

آلایندگی، اخبار برگزیده، توریست، توسعه ملی، گردشگری