مبازره با پولشویی های کلان با ایجاد سامانه جامع اطلاعات مالی

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه ایجاد سامانه های اطلاعاتی مالی و هماهنگی لازمه مبارزه با پولشویی است، گفت: درصوریتکه سیستم بانکی اصلاح و حمایت شود بانک ها می توانند به عامل مؤثری در مبارزه با پدیده پولشویی شوند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، رحیم زارع در گفت و گو با خانه ملت، درباره مباره با پدیده پولشویی گفت :قانون مبارزه با پولشویی باید بدون تعارف در کشور اجرایی شود البته یکی از لازمه های انجام این مهم ایجاد سامانه های اطلاعاتی مالی است که منشاء پولها را مشخص می کند.

نماینده مردم آباده، بوانات و خرم بید در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر بانک های کشور نقش مهمی در مبارزه با پولشویی دارند بنابراین با اصلاح سیستم و حمایت از شبکه بانکی می توان پدیده پولشویی را کمرنگ کرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: باید توجه داشت بانک ها به دلیل اینکه نمی خواهند مشتریان خود را از دست دهند درباره منشاء پول های که به آنها تحویل داده می شود بررسی های مطلوبی انجام نمی دهند.

زارع ادامه داد: نباید ضعف در سیستم بانکی را تنها دلیل وجود پدیده پولشویی در کشور دانست بنابراین باید تمامی دستگاه های اجرایی در موضوع مبارزه با پولشویی هماهنگ شوند.

وی گفت: به دلیل اینکه کشور در مسیر ترانزیت قاچاق مواد مخدر قرار دارد قطعا پول هایی از این بابت رد و بدل می شود که در اصطلاح پول‌های کثیف هستند، بنابراین تقویت نیروی انتظامی می تواند از پیدایش پدیده پولشویی جلوگیری کند.

زارع تصریح کرد: علاوه بر وجود قاچاق کالا و ارز بدون تعارف پدیده رانت خواری در اقتصاد نیز یکی از عوامل موثر در رشد پولشویی است بنابراین با ایجاد سامانه های اطلاعاتی مالی جامع و قوی باید رانت خواری را کنترل و همچنین با محتکران ارزی نیز برخورد جدی شود.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: وزیر دادگستری در جلسه شورای عالی مبارزه با پولشویی حضور دارد بنابراین وی می تواند در مبارزه با پدیده پولشویی هماهنگی های دستگاه های اجرایی با قوه قضائیه را تقویت کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، سامانه های اطلاعاتی، سیستم بانکی، پولشویی