طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی تصویب شد

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس خبر داد: طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی تصویب شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت وگو با خانه ملت در تشریح دستور کار جلسه روز یکشنبه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه در این جلسه طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی بررسی شد، گفت: این طرح رای آورد و به تصویب رسید.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی آثار مثبت قابل توجهی دارد، افزود: یکی از این آثار این است که با ایجاد این حساب ویژه پدیده انحراف نقدینگی که کشور از آن رنج می برد ساماندهی می شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در سال 90 میزان تولید ناخالصی داخلی کشور به ازای هر یک ریال کمتر از 1.4 بوده است در حالی که این رقم در سال 84 به ازای هر یک ریال 2 ریال تولید ناخالص داخلی بوده است و از آن سال به بعد نقدینگی پمپاژ شده به جامعه صرف سفته بازی و مسکن شد و وارد چرخه تولید نشد در نتیجه میزان تولید ناخالص داخلی کاهش یافت.

وی ادامه داد : برای دست یابی به آمایش خوب در بخش نقدینگی و اشراف بر بانک ها مبنی بر اینکه منابع در جای درست خود هزینه شوند، کمیسیون با طرح ایجاد حساب ویژه حمایت از تولید ملی موافقت کرد و این طرح به تصویب رسید .

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: بر اساس این طرح کلیه بانک ها و موسسات مالی و اعتباری داری مجوز از بانک مرکزی موظفند از تاریخ تصویب طرح هرماه حداقل یک و نیم درصد وتا پایان سال 93 مجموعا 18 درصد از کل سپرده های خود را در حساب ویژه حمایت از تولید ملی و نزد بانک مرکزی بگذارند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بانک ها، تولید ملی، حساب ویژه، سفته بازی، مسکن، موسسات مالی