همزمان با چاپ اسکناس های جدید بانکداری الکترونیک هم رونق یابد

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای گفت: تلاش دولت همواره در راستای رونق بانکداری الکترونیک است، اما با این حال بخشی از مبادلات مردم از طریق وجه نقد بوده و از این رو نیاز است که اسکناس با ارقام مختلف منتشر شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمد علی پور در گفت و گو با خانه ملت در رابطه با نقش چک پول های یک صدهزار تومانی در بازار گفت: شعار دولت همواره رونق بانکداری الکترونیک و حذف تدریجی اسکناس از مبادلات است، اما اکنون تشخیص داده که چک پول های جدید می تواند در تسهیل حمل و نقل پول تاثیرگذار باشد.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین باید توجه داشت که به هیچ عنوان نمی توان تمام مبادلات اشخاص را از طریق بانکداری الکترونیک پوشش داد و بخشی از خریدهای مردم همواره از طریق داد و ستد وجه نقد خواهد بود، از این رو نیاز است که اسکناس با ارقام مختلف نیز در بازار موجود باشد.

وی تصریح کرد: دولت نیز اگر واهمه افزایش نقدینگی را داشته باشد باید از ابزارهایی نظیر رونق بیش از پیش بانکداری الکترونیک و کاهش نیاز به اسکناس استفاده کند، در اینصورت اشخاص تنها به میزان نیاز وجه نقد به همراه خواهند داشت.

وی بیان داشت: البته شکی نیست که بانکداری الکترونیک نیازمند رونق است، اما هرکدام از آنها جایگاه خود را داشته و باید ترکیب ابزارها برای سهولت در مبادلات مورد استفاده قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: البته باید توجه داشت که این نوع چک پول در گذشته هم موجود بود، اما از بازار به علل مختلف جمع و اکنون دوباره به بازار وارد شد، از این رو بانک مرکزی باید توضیح دهد که دلایل این اقدام چیست.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس همچنین در واکنش به گفته برخی از کارشناسان مبنی بر تورم زا بودن اسکناس های درشت و تاثیر گذاری بر ارزش پول گفت: این موضوع درست نیست، چرا که در گذشته که ارزش پول ملی بالاتر از هم اکنون بود هم چک پول های یکصد هزار تومانی وجود داشت و این موضوع بیانگر عدم رابطه اسکناس درشت با تورم است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، اسکناس، بانکداری الکترونیک، پول ملی