سهم ناچیز ایران از درآمدهای گردشگری

نماینده مردم بهبهان در مجلس، با بیان اینکه صنعت گردشگری سومین صنعت پردرآمد دنیا است، گفت: با این وجود میراث فرهنگی نتوانسته به درستی رسالت خود در معرفی میراث طبیعی و تاریخی در ابعاد بین المللی به انجام رسانده و همچنان هیچ اراده ای نیز برای رفع چنین معضلاتی وجود ندارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمد باقر شریعتی در گفت وگو با خانه ملت،‌ با بیان اینکه ایران یکی از زیباترین کشورهای جهان که دارای تاریخ چند هزار ساله است،‌ افزود: ایران به زیبایی‌های خیره کننده تاریخی مشهور است و با وجود آنکه پتانسیل‌های زیادی در اقصی نقاط ایران وجود دارد اما تاکنون استفاده شایسته‌ای نسبت به اقتصادی کردن و درآمدزایی مناطق گردشگری صورت نگرفته است.

نماینده مردم بهبهان در مجلس شورای اسلامی،‌ با انتقاد از اینکه هنوز نتوانسته‌ایم در ابعاد بین المللی میراث طبیعی،‌ تاریخی و مذهبی کشورمان را معرفی کنیم،‌ تصریح کرد: طبق نظر کارشناسان، گردشگری بعد از صنعت نفت و خودروسازی سومین صنعت پردرآمد دنیا است که متاسفانه سهم کشور ما از این درآمد بسیار ناچیز است.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با تاکید بر اینکه لغو روادید به تنهایی نمی‌تواند معضلات حوزه گردشگری را رفع کند،‌ یادآور شد: وضعیت گردشگری به بحران جدی تبدیل شده و لغو روادید به تنهایی کارساز نیست زیرا هنوز زیرساخت‌های توسعه گردشگری در ایران همچون ساخت هتل‌ها با استانداردهای جهانی فراهم نشده است.

وی تاکید کرد: ناگفته نماند که امروزه آثار تاریخی به دلیل سهل‌انگاری در وضعیت اسف‌باری دارد و بدون‌شک ادامه چنین روندی آسیب‌های زیادی را به این حوزه وارد می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه ایران به لحاظ طبیعی، تاریخی، صنایع دستی و میراث معنوی دارای جذابیت‌های بسیاری است، گفت: با این وجود میراث فرهنگی نتوانسته به درستی رسالت خود را به پایان رساند و همچنان هیچ اراده‌ای نیز برای رفع چنین معضلاتی وجود ندارد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، ایران، میراث فرهنگی، گردشگری