نادیده گرفتن بارمالی طرح افزایش نرخ باروری

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت کاستی هایی در تامین بارمالی دارد، گفت: علاوه بر نبود اعتبارات، ایرادات تخصصی نیز در این طرح کمرنگ دیده شده که دراجرا مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حمیدرضا عزیزی فارسانی در گفت وگو با خانه ملت،‌ در تشریح جزئیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت،‌ افزود: امروزه رشد منفی جمعیت زنگ خطری جدی به شمار می‌رود به گونه‌ای که ادامه چنین روندی در آینده مشکلاتی را برای کشور رقم خواهد زد.

نماینده مردم کیار، کوهرنگ، اردل و فارسان در مجلس شورای اسلامی،‌ ادامه داد: به طور حتم بی‌توجهی به رشد منفی جمعیت همواره کشور را به این بحران می‌رساند به گونه‌ای که تا 80 سال آینده جمعیت به 30 میلیون نفر می‌رسد،‌ بنابراین نیاز است در اهداف و سیاست‌گذاری‌ها حداقل نرخ باروری 2.5 درصدی داشته باشیم تا از رشد منفی جمعیت جلوگیری کنیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با یادآوری بررسی طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، تصریح کرد: دراین طرح زمینه برای تشویق مادران برای باروری مانند افزایش مرخصی مادران و پدران و همچنین رفع محدودیت‌های بیمه در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: همچنین اولویت استخدام برای متاهلان به ویژه متاهلانی که دارای فرزند هستند از دیگر سیاست‌های تشویقی برای افزایش رشد جمعیت در طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

عزیزی فارسانی با تاکید بر اینکه یکی از چالش‌های اصلی کشور نبود شرایط ایجاد اشتغال، مسکن و ازدواج برای جوانان است،‌ افزود: امروزه حدود 12 میلیون زوج در آستانه ازدواج وجود دارد، این درحالی است که اکنون کشور در فاز پنجره طلایی است بدان معنا که نیروی کار مولد بسیاری داریم که اگر سازوکار مناسبی برای آنها در نظر گرفته شود می‌توان بسیاری از موانع پیش‌روی کاهش جمعیت را از سد راه برداشت.

این نماینده مردم در مجلس نهم،‌ با بیان اینکه لازم است کشور بر مسایل فرهنگی افزایش جمعیت نیز نگاه ویژه‌ای داشته باشد،‌ گفت: به نظر می‌رسد مسایل فرهنگی اثربخشی بیشتری بر مسایل اقتصادی دارد و به عنوان مثال اگر فرهنگ باروری فرزند تقویت شود چالش‌های پیش‌روی رشد منفی جمعیت کشور نیز رفع خواهد شد.

نماینده مردم کیار، کوهرنگ، اردل و فارسان در مجلس نهم، با بیان اینکه کاستی‌هایی نیز در طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، وجود دارد، ادامه داد: متاسفانه بارمالی این طرح بسیار ناچیز است و برخی‌ از دستگاه‌ها در تامین منابع مالی با مشکل مواجه خواهند شد؛‌ به عنوان مثال بودجه‌ای که برای مرخصی 9 ماهه مادران درنظر گرفته شده بسیار محدود است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: از سویی دیگر اگر هم اعتبار در نظر گرفته شود طرح یادشده تاثیرگذاری زیادی ندارد زیرا ایرادات تخصصی در بحث پیشگیری وجود دارد که مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، رشد جمعیت، نرخ باروری، کاهش