ضرورت حداقل نرخ باروری 2.5 درصدی برای جلوگیری از رشد منفی جمعیت کشور

عضو کمیسیون بهداشت و مجلس شورای اسلامی گفت: نیاز است در اهداف و سیاست گذاری ها حداقل نرخ باروری 2.5 درصدی داشته باشیم تا از رشد منفی جمعیت جلوگیری کنیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حمیدرضا عزیزی در گفت و گو با فارس در تشریح جزئیات طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت،‌ اظهار کرد: امروزه رشد منفی جمعیت زنگ خطر جدی به شمار می‌رود به گونه‌ای که ادامه چنین روندی در آینده مشکلاتی را برای کشور رقم می‎زند.

وی افزود: بی‎شک بی‌توجهی به رشد منفی جمعیت همواره کشور را به این بحران می‌رساند به طوری که تا 80 سال آینده جمعیت کشور به 30 میلیون نفر می‌رسد،‌ برهمین اساس نیاز است در اهداف و سیاست‌گذاری‌ها حداقل نرخ باروری 2.5 درصدی داشته باشیم تا از رشد منفی جمعیت جلوگیری کنیم.

نماینده مردم فارسان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به بررسی طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش جمعیت در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، گفت: در این طرح زمینه برای تشویق مادران برای باروری مانند افزایش مرخصی مادران و پدران و همچنین رفع محدودیت‌های بیمه در نظر گرفته شده است.

عزیزی تصریح کرد: همچنین اولویت استخدام برای متاهلان به ویژه متاهلانی که دارای فرزند هستند از دیگر سیاست‌های تشویقی برای افزایش رشد جمعیت در طرح مذکور در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از چالش‌های اصلی کشور نبود شرایط ایجاد اشتغال، مسکن و ازدواج برای جوانان است،‌ افزود: امروزه حدود 12 میلیون زوج در آستانه ازدواج وجود دارد، این درحالی است که اکنون کشور در فاز پنجره طلایی است به این معنا که نیروی کار مولد بسیاری داریم که اگر ساز و کار مناسبی برای آن‌ها در نظر گرفته شود می‌توان بسیاری از موانع پیش‌روی کاهش جمعیت را از سد راه برداشت.

عزیزی با بیان اینکه لازم است کشور بر مسائل فرهنگی افزایش جمعیت نیز نگاه ویژه‌ای داشته باشد،‌ گفت: به نظر می‌رسد مسائل فرهنگی اثربخشی بیشتری بر مسائل اقتصادی دارد و به عنوان مثال اگر فرهنگ باروری فرزند تقویت شود چالش‌های پیش‌روی رشد منفی جمعیت کشور نیز رفع می‎شود.

نماینده مردم اردل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاستی‌هایی نیز در طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، وجود دارد، اظهار کرد: بار مالی این طرح بسیار ناچیز است و برخی‌ از دستگاه‌ها در تامین منابع مالی با مشکل مواجه می‎شوند،‌ به عنوان مثال بودجه‌ای که برای مرخصی 9 ماهه مادران درنظر گرفته شده بسیار محدود است.

عزیزی خاطرنشان کرد: از سویی دیگر اگر هم اعتبار در نظر گرفته شود طرح یادشده تاثیرگذاری زیادی ندارد زیرا ایرادات تخصصی در بحث پیشگیری وجود دارد که مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، رشد منفی جمعیت، سیاست گذاری ها، نرخ باروری