زنان و کودکان نیازمند اجرای قوانین و حمایت های اجتماعی

نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی را راهکار توسعه همه جانبه کشور دانست.

 به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، شهلا میرگلوبیات در گفت و گو با ایسنا گفت: پس از ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری، شاهد بودیم که بخش‌های مختلف کشور آمادگی خود را برای اجرای این سیاست‌ها اعلام کردند.

وی اضافه کرد: در اجرای این سیاست‌ها در کشور که گام بلندی در جهت خودکفایی و مقابله با هر گونه تهدیدات احتمالی دشمن است مسئولان تنها به ذکر عنوان و چاپ بروشور یا مقاله بسنده نکنند بلکه باید این سیاست‌های اقتصادی که شامل توسعه همه‌جانبه کشور می‌شود هر چه زودتر عملیاتی و اجرا شود.

وی در ادامه با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت که اخیرا شاهد آغاز اجرای آن در سراسر کشور بودیم، گفت: اجرای این طرح نوید خوبی در خصوص برنامه‌های دولت برای کاهش هزینه درمانی بیماران و در عین حال سرویس‌دهی مناسب به افراد کم درآمد جامعه را می‌دهد.

به گفته‌ی میرگلوبیات انتظار می‌رود مسئولین وزارت بهداشت در اجرای این طرح بزرگ ملی نظارت کافی برای وصول نتایج بهتر و رسیدن به اهداف حوزه سلامت را بکار گیرند.

عضو فراکسیون زنان مجلس در ادامه با بیان اینکه نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند، اظهار داشت: این ظرفیت بزرگی است و در تمامی زمینه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی زنان فعالیت قابل توجهی داشته‌اند.

وی با بیان اینکه خداوند تولد و نگهداری شاهکار خلقت خود را به دستان با کفایت زنان می‌سپارد، خطاب به دولتمردان گفت: پرداخت حقوق زنان در کشور ما بیشتر در قالب شعار خلاصه می‌شود و به بهانه نداشتن منابع مالی قوانینی که سال‌هاست در حوزه زنان مصوب شده هنوز اجرایی نشده است، در حالیکه هزینه‌کرد در این زمینه خود سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کشور است.

میرگلوبیات بیان کرد: زنان ما نیاز به ایجاد یک محیط مناسب آرام امن و سالم از نظر جسمی و روحی همراه با برنامه‌های حمایتی و تشویق و کاهش فشارهای روحی دارند .

این نماینده مجلس ادامه داد: در حال حاضر در کشور ما، هیچ نهاد مشخصی در زمینه سیاست‌گذاری در حوزه کودکان وجود ندارد؛ کودکان و نوجوانان یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند و باید به پدیده‌ای چون کودکان خیابانی، کودکان کار، کودکان در معرض خرید و فروش، کودکان بازمانده از تحصیل و خانواده‌های نابسامان توجه و برای آنها چاره‌ای اندیشید چرا که کودکان آینده‌سازان کشورند.

وی همچنین به مشکلات بازنشستگان کشورمان نیز اشاره کرد و گفت: دوره بازنشستگی در کشورهای پیشرفته همراه با فراغت از مسئولیت‌های شغلی و آغاز بهره‌مندی ویژه از خدمات اجتماعی و جهانگردی و تفریحی و غیره است.

وی اظهار داشت: در حالی که دوره بازنشستگی در ایران همراه است با بالا بودن هزینه‌های زندگی، بالا بودن هزینه‌های درمانی، پایین بودن رتبه شغلی و پائین بودن میزان حقوق و البته برای گذراندن زندگی جستجو برای یافتن شغل دیگر که همواره پائین‌تر از شأن اجتماعی افراد بازنشسته است؛ براین اساس بازنشستگان نیاز به توجه و رسیدگی فوری دارند.

نماینده مردم ساوه و زرندیه همچنین با تأکید بر حمایت از تولید ملی نیز گفت: اگر قرار است از تولید حمایت شود نیاز به ارتفاء کیفیت کالاهای تولیدی و داشتن شرایط استاندارد لازم و کافی است تا این کالاها هم در داخل کشور مورد استفاده قرار گیرند و هم بتوانند در بازارهای جهانی رقابت کنند.

وی تصریح کرد: ولی عملکرد سازمان ملی استاندارد در زمینه نظارت، بازرسی و اعطای علامت استاندارد نامناسب بوده و برای انجام کار درست دقیق و علمی نیاز به تغییر و تحول اساسی در این سازمان است.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، حمایت های اجتماعی، زنان و کودکان