اجرای پزشک خانواده، عینیت عدالت در حوزه سلامت

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر اینکه طرح پزشک خانواده عینیت عدالت در حوزه سلامت است، گفت: بهترین نوع طرح تحول سلامت توجه به سیستم ارجاع است اما متاسفانه اجرای این طرح همچنان در بلاتکلیفی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، عابد فتاحی در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از بلاتکلیفی در اجرای طرح پزشک خانواده، افزود: امروزه پزشک خانواده و سیستم ارجاع غیرعملی و غیرفعال است، در واقع این طرح از ابتدا به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌ها و امکانات در نیمه راه با شکست مواجه شد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در دولت گذشته خیلی انتقادات نسبت به اجرای طرح پزشک خانواده وجود داشت زیرا اعضای کمیسیون بهداشت و درمان معتقد بودند که این طرح به دلیل نبود اعتبارات به اهداف خود نمی‌رسد و نمی‌تواند به کاهش هزینه‌های درمان بیماران بینجامد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه نبود فرهنگسازی و کمبود اعتبارات به شکست این طرح دامن زد، تصریح کرد: متاسفانه این‌گونه شکست‌ها برای طرح‌هایی همچون پزشک خانواده که طرحی ملی است پذیرفتنی نیست اما متاسفانه شاهد هستیم که امروزه در اجرای این طرح بسیار غیرفعال حرکت می‌کنیم.

فتاحی با بیان اینکه طرح پزشک خانواده مسکوت مانده است، یادآور شد: پزشک خانواده و سیستم ارجاع طرحی نیست که آن را نادیده گرفت و به طور حتم بعد از آسیب‌شناسی و درنظر گرفتن اعتبارات باید سریع شکل اجرایی به خود گیرد.

وی با تاکید بر اینکه طرح پزشک خانواده یکی از پیشرفته‌ترین طرح‌ها در حوزه سلامت به شمار می‌رود، افزود: بر این اساس لازم است از همین ابتدا زیرساخت‌های مناسب برای اجرای این طرح فراهم شود زیرا تا 3 الی 4 سال آینده باید این طرح به صورت سراسری در کشور اجرا شود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم، یادآور شد: بالاترین و بهترین نوع طرح تحول سلامت توجه به سیستم ارجاع است که باید سریع‌تر اجرایی شود زیرا عینیت عدالت در حوزه سلامت است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برای ایجاد عدالت در سلامت باید از مسیر پزشک خانواده عبور کرد، گفت: بدون‌شک لازم است تا از نتایج داده‌های اجرای پایلوت طرح پزشک خانواده بهره گرفت تا در نهایت شاهد موفقیت اجرای این طرح به صورت سراسری باشیم.

برچسب ها

اخبار برگزیده، حوزه سلامت، طرح پزشک خانواده، عدالت