در کل استان خراسان شمالی یک سینما هم وجود ندارد

نماینده مردم بجنورد در مجلس گفت: وضعیت بازارچه های مرزی بسیار نامناسب است و در حالت نیمه تعطیل به سر می برد، از جمله بازارچه مرزی پرسه سو که نیازمند دخالت جدی رئیس جمهور و مذاکره با طرف ترکمنستانی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، قاسم جعفری در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به مشکلات زیرساختی موجود در شهر بجنورد اظهار کرد: در حال حاضر مشکل اصلی شهرستان بجنورد کمبود آب آشامیدنی و آب کشاورزی و صنعتی است که لازم است دولت با توجه به نزدیکی فصل تابستان و ماه مبارک رمضان، با همکاری استانداری و اداره آب منطقه ای حداقل با شناسایی روستاهای اطراف چاره ای کوتاه مدت برای تهیه آب طی این مدت بیاندیشد.

نماینده مردم بجنورد در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکلات راه منطقه اشاره کرد و گفت: کیفیت راه های بجنورد و روستاهای اطراف حدود 20درصد پایین تر از سطح کشور است و با توجه به اینکه استان خراسان شمالی جزء دو استانی است که اکثریت جمعیت آن را روستاییان تشکیل می دهند لازم است برای دسترسی مناطق در زمینه توسعه راه تدبیری اندیشیده شود.

وی بر همین اساس تصریح کرد: راه اصلی شهر بجنورد که محل گذر 20 میلیون زائر حرم رضوی است دارای مشکلات فراوانی است، همچنین محور بجنورد، آشخانه به جنگل گلستان سال هاست قرار است دو بانده شود اما روند کندی دارد و نیز محور بجنورد به جاجرم و میامی نیز دارای مشکلات جدی است.

جعفری در ادامه به مشکلات آموزشی و فرهنگی منطقه اشاره کرد و یادآور شد: در سفری که اخیرا آقای رئیسی، رئیس سازمان نوسازی مدارس کشور به بجنورد داشتند قرار شد به وضعیت مدارس تخریبی فراوانی که در ناحیه وجود دارد رسیدگی شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: مشکل اساسی در سطح دانشگاهی نبود رشته های متنوع در مقطع تحصیلات تکمیلی است، همچنین متأسفانه در مقطع دکتری هیچ رشته ای در بجنورد که مرکز استان خراسان شمالی است وجود ندارد.

وی افزود: متأسفانه در این استان حتی یک سینما هم وجود ندارد و تا کنون تنها شاهد وعده مسئولین بوده ایم ضمن اینکه هیچ مجتمع فرهنگی در بجنورد وجود ندارد و تمام این اماکن تبدیل به ساختمان اداری شده است.

جعفری همچنین به نبود فضای ورزشی مناسب در منطقه اشاره و خاطرنشان کرد: از آنجایی که اقلیم ناحیه اکثرا کوهستانی و روستایی است لازم است فضاهای ورزشی در فاصله های کمتری برای جوانان احداث شود چرا که آنها نمی توانند صرفا برای ورزش کردن فاصله های طولانی 40 کیلومتری را در روز طی کنند و این موضوع برای آنها هزینه بردار خواهد بود.

نماینده مردم بجنورد در مجلس در ادامه تصریح کرد: مشکل اقتصادی ازدواج جوانان یکی از بزرگ ترین مشکلات منطقه و کل کشور است و خدا نبخشد کسانی که در اعطای وام ازدواج جوانان کوتاهی می کنند، زوج های جوانی که به تازگی زندگی خود را شروع کرده اند برای دریافت وام ناچیز ازدواج دوندگی بسیاری می کنند و در پایان نیز ناامید می شوند و وزیر اقتصاد تنها در این باره سخنرانی می کند.

وی در زمینه مشکلات اقتصادی منطقه با اشاره به بحث بیمه های کشاورزی عنوان کرد: تسهیلات بیمه کشاورزی به گونه ای است که بود و نبود آن برای کشاورز فرقی نمی کند و دسترسی کشاورزان به نهادهای کشاورزی نیز بسیار محدود است، همچنین بانک ها به بهانه نبود اعتبار، وام های لازم را در اختیار کشاورزان و روستاییان قرار نمی دهند.

جعفری در ادامه گفت: راه اندازی راه آهن خراسان شمالی که شاهراه مهم مواصلاتی بین سه استان گلستان، خراسان شمالی و خراسان رضوی است حدود 20 سال است که با وجود اختصاص بودجه سالیانه همچنان در مراحل اولیه به سر می برد و ساخت آن نیز آغاز نشده است.

وی همچنین رسیدگی به وضعیت مرزها را از جمله مواردی دانست که نیاز به همکاری مسئولین دارد و در این باره اذعان کرد: جاده های مرزی بسیار نامناسب هستند که وزیر کشور در سفر اخیر خود قول مساعد برای مرمت آن داد همچنین 30 سال است که باید به وضعیت بازارچه های مرزی رسیدگی شود از جمله بازارچه مرزی پرسه سو که نیازمند دخالت جدی رئیس جمهور با طرف ترکمنستانی است.

نماینده مردم بجنورد در مجلس در پایان با اشاره به اعتباراتی که قرار بود از زمان سفر مقام معظم رهبری در اختیار این استان قرار گیرد، خاطرنشان کرد: لازم است جهت تحقق اعتبارات لازم به این استان، معاون راهبردی رئیس جمهور ورود جدی پیدا کند، همچنین طبق اصل 48 قانون اساسی و ماده 108 برنامه پنجم توسعه لازم است دولت برای اجرایی شدن مصوبات گذشته تأکید بیشتری داشته باشد.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، استان خراسان شمالی، سینما