طرح نمایندگان برای حذف مالیات و عوارض کالاهای داخلی در مناطق آزاد

جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تدوین طرحی در پی حذف مالیات و عوارض کالاها و خدمات تولیدی داخلی در مناطق آزاد هستند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، جعفر قادری یکی از طراحان این طرح در این رابطه به ایسنا اظهار کرد: مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری - صنعتی در کشور به منظور پیوند سریعتر و کنترل شده اقتصاد داخلی با اقتصاد بین‌المللی، کاهش قوانین و مقررات داخلی برای تولید کنندگان کالاها و خدمات صادراتی، جذب سرمایه‌های خارجی، رقابتی شدن اقتصاد داخلی و افزایش اشتغال و درآمد کشور شکل گرفته است.

وی افزود:‌عدم رعایت برخی از قوانین موجود و یا نقص و کاستی‌های قوانین مرتبط باعث شده تا به جای این که این مناطق دروازه‌ی صادراتی کشور باشند به دروازه‌ای برای ورود کالاها و خدمات خارجی تبدیل شود.

نماینده‌ی مردم شیراز یاد آور شد: وقتی کالاهای وارده به این مناطق از خارج از کشور مشمول حقوق گمرکی و سود بازرگانی نشده و هیچگونه مالیات و عوارض ارزش افزوده به آنها تعلق نمی‌گیرد ولی کالاها و خدمات تولیدی داخل کشور برای مصرف در این مناطق شامل مالیات بر افزوده می‌شود، مصرف کنندگان کالاها در داخل مناطق ترجیح می‌دهند تا به جای کالاهای تولید داخل از کالاهای خارجی استفاده کنند.

سخنگوی کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی خاطر نشان کرد‌: در صورتی که با ورود کالاهای تولید داخل به این مناطق، مالیات و عوارض بر ارزش افزوده آنها مسترد شود در این مناطق ، واردات کالاها از خارج کمتر شده و به مصرف کالاهای داخلی روی می‌آورند.

به گفته‌ی قادری، در طرح اصلاح ماده 13 قانون مالیات بر ارزش افزوده که از سوی نمایندگان تدوین شده، مقرر شده صادرات کالاها و خدمات به خارج از کشور از طریق مبادی خروجی رسمی و صدور کالاهای تولید داخل کشور به مناطق آزاد تجاری – صنعتی و مناطق ویژه اقتصادی پس از ثبت در گمرک مشمول مالیات و عوارض موضوع این قانون نیست و مالیات‌ها و عوارض پرداخت شده بابت آنها با ارائه برگه خروجی صادره توسط گمرک از سرزمین داخلی (در مورد کالا ) و اسناد و مدارک مثبته مسترد می‌شود.

این نماینده مجلس از تدوین طرح دیگری با عنوان " استفساریه چگونگی شمول مالیات بر ارزش افزوده بر محصولاتی که از نهادهای تولیدی معاف از مالیات بر ارزش افزوده استفاده می‌کنند" از سوی جمعی از نمایندگان در حوزه‌ی مالیات خبر داد.

وی درباره‌ی این طرح اظهار کرد:‌ اخیرا مشاهده شده سازمان مالیاتی به جای این که در هر فرآیند تولیدی از ارزش افزوده ایجاد شده، مالیات بر ارزش افزوده وصول کند بر کل ارزش تولید کالاها و خدمات مالیات و عوارض بر ارزش افزوده وصول می‌کند که این رویه باعث شده تولید کنندگان کالاهایی که از مواد اولیه معاف از مالیات استفاده می‌کنند موظف به پرداخت مالیات بر مواد اولیه‌ی معاف از مالیات شوند.

نماینده مردم شیراز در مجلس خاطر نشان کرد:‌این رویه اگرچه برای کالاهایی که از مواد اولیه مشمول مالیات استفاده می‌کنند ممکن است مناسب باشد ولی برای کالاهایی که از مواد اولیه معاف از مالیات استفاده می‌کنند توجیهی ندارد و تولید کننده نمی‌تواند گواهی پرداخت مالیات را ارائه کند و سازمان مالیاتی هم مالیات مربوط به مواد اولیه معاف از مالیات را بر نمی‌گرداند و این رویه باعث اعتراض تولید کنندگان این کالاها شده.

به گفته‌ی قادری، در این طرح پیش بینی شده در جریان وصول مالیات بر ارزش افزوده کالاهایی که بخشی از نهادهای مورد استفاده‌ی آنها معاف از مالیات بر ارزش افزوده است ، همانند نهادهای غیر معافی که مالیات بر ارزش افزوده آنها پرداخت شده ، سازمان مالیاتی موظف به استرداد مالیات متناسب با سهم نهاده‌ی معاف از مالیات از کل ارزش کالای تولیدی است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، حذف مالیات، عوارض کالاهای داخلی، مناطق آزاد