گزارش نظارتی کمیسیون شوراها درباره طرح تحول سلامت به وزارت بهداشت ارسال شد

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس با بیان اینکه گزارش نظارتی این کمیسیون درباره طرح تحول سلامت به وزارت بهداشت ارسال شد، گفت: طرح تحول نظام سلامت کشور یکی از طرح های بسیار مهم در سیاست داخلی کشور است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، امیر خجسته در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح نشست سه شنبه (24 تیر) کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس، گفت: در نشست امروز گزارش نظارتی کمیسیون درباره سیاست‌های طرح تحول نظام سلامت به وزارت بهداشت، درمان و آموزش‌پزشکی ارسال شد.

نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: طرح تحول نظام سلامت کشور یکی از طرح‌های بسیار مهم در سیاست داخلی کشور است که اجرای همه جانبه و موافق آن می‌تواند در تسکین آلام هموطنان و رسیدگی سریع به درمان نیازمندان مؤثر باشد.

وی با اشاره به آسیب‌ شناسی موانع موجود بر سر اجرای مؤثر این طرح، گفت: هر چند وزیر بهداشت وزیری متعهد و کاردان بوده و طرح‌های وی در جهت پیشرفت نظام سلامت کشور است، اما اجرای این طرح‌ها در عمل با توجه به شرایط موجود در کشور، با ابهام و ایراداتی همراه است.

خجسته افزود: اجرای هر طرح در حوزه سلامت مستلزم همکاری و همراهی پزشکان و جامعه درمانی کشور است که به نظر می‌رسد متأسفانه در برخی زیر مجموعه‌های وزارت بهداشت آمادگی لازم برای اجرای این طرح وجود ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، حفظ شأن و جایگاه پزشک و پرستار و کادر درمانی کشور را وظیفه‌ای مهم برای وزارت بهداشت خواند و گفت: عدم آمادگی برخی از دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها و شبکه‌های بهداشت در کشور موجب شده تا هر استان نگاهی سلیقه‌ای به طرح داشته و چشم‌انداز مناسبی برای آن متصور نشود.

خجسته ادامه داد: اجبار پزشکان شاغل در طرح ضریبK به تعطیلی مطب، تهدید پزشکان به تهیه لیست سیاه، پرداخت مستقیم یارانه درمان و مراجعه بی دلیل برخی افراد به مراکز درمانی، ممانعت از صدور پروانه مطب به پزشکانی طرح جدید، عدم رعایت سقف ساعت کاری برای پزشکان و پرستاران، نامشخص بودن ضوابط پالایش و ارزیابی کادر درمانی و عدم پرداخت به موقع کارانه پزشکان از جمله ایراداتی است که اجرای عملی این طرح را با چالش مواجه خواهد ساخت.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور مجلس ابراز امیدواری کرد مسائلی که در 15 بند و به استناد بند 7 ماده 49 آئین‌نامه داخلی مجلس به وزارت بهداشت ابلاغ شده است هر چه سریع‌تر بررسی و نسبت به رفع نواقص اقدام شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، طرح تحول سلامت، وزارت بهداشت، کمیسیون شوراها