ارجاع طرح ساماندهی و تمرکززدایی از تهران به اداره قوانین

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس از پایان بررسی طرح انتقال پایتخت در کمیسیون متبوعش و طرح آن تا دو هفته آینده در صحن مجلس خبر داد و گفت: بررسی این طرح در شورای عالی انتقال پایتخت با ریاست رئیس جمهور، حضور 7 تن از وزرا و 4 نفر از نمایندگان مجلس تا رسیدن به نقطه نظری مشترک برای تدوین لایحه ای جامع ادامه خواهد داشت.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدجواد کولیوند در گفت وگو با خانه ملت، با یادآوری تغییر نام طرح انتقال پایتخت سیاسی- اداری کشور به طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری، از پایان بررسی آن در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس خبر داد و گفت: این طرح تا دو هفته آینده در دستور کار صحن مجلس قرار خواهد گرفت.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در حال حاضر طرح مذکور پس از بررسی در کمیسیون شوراها با حضور نمایندگان دولت، معاون رئیس جمهور، معاون وزیر راه و مسئولان مرکز پژوهش‌ها با انجام اصلاحاتی به پایان رسیده و به اداره قوانین مجلس ارسال شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه در بررسی طرح ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری، ابتدا تشکیل شورایی به ریاست رئیس جمهور و 7 تن از وزرا مدنظر است، افزود: قرار گرفتن رئیس جمهور، برخی وزرا و برخی نمایندگان در شورای مذکور برای انجام کار کارشناسی و در نظر گرفتن تمامی جوانب است.

وی ادامه داد: وزاری کشور، راه و شهرسازی، نفت، ارتباطات، اطلاعات، نیرو و همچنین شهردار تهران، رئیس شورای شهر تهران، پدافند غیر عامل، رئیس ستاد مشترک ارتش، رئیس معاون راهبردی رئیس جمهور و 4 نفر از نمایندگان مجلس اعضای تشکیل دهنده این شورا هستند که ریاست آن با رئیس جمهور و دبیری آن نیز با وزیر راه و شهرسازی است.

کولیوند با بیان اینکه مطالعات و بررسی های شورای عالی انتقال پایتخت باید ظرف مدت دو سال جمع بندی شود، افزود: پس از اتمام بررسی ها در شورای مذکور و تصویب طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری، دولت باید لایحه ای در این خصوص به مجلس ارایه کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: دولت باید در لایحه خود پیش بینی دقیقی از مکان انتقال پایتخت و همچنین بودجه آن داشته باشد.

نایب رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، همچنین از حضور یک نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، یک نفر از کمیسیون عمران و دو نفر از کمیسیون شوراها در شورای عالی انتقال پایتخت خبر داد وافزود: انتخاب و گزینش این افراد پس از تصویب نهایی طرح بررسی ساماندهی و تمرکززدایی از تهران و چگونگی انتقال پایتخت سیاسی و اداری در صحن علنی مجلس صورت خواهد گرفت.

برچسب ها

اخبار برگزیده، انتقال پایتخت، تمرکززدایی، تهران