تعیین قیمت پسته ایران در امارات

نماینده مردم زرند و امیریه در مجلس با بیان اینکه در حال حاضرقیمت پسته ایران اکنون در بازار امارات تعیین می شود، گفت: در گذشته 80 درصد از پسته جهان را ایران تامین می کرد، در صورتی که اکنون سهم ما از صادرات این محصول به کمتر از 50 درصد کاهش یافته و عملا بازار پسته در دستان رقبای ایران قرار گرفته است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، حسین امیری خامکانی در گفت و گو با خانه ملت، یکی از دلایل صادرات پسته با قیمت کمتر از بازار داخل را از دست دادن بازارهای بین المللی طی سال های اخیر عنوان کرد و افزود: در گذشته یک شرکت تعاونی بین المللی علاوه بر صادرات پسته ایران، اقدامات مثبتی را در زمینه برند سازی در بازارهای جهانی انجام داده بود، اما برخی مسایل سیاسی باعث تعطیلی این شرکت تعاونی و کاهش صادرات پسته ایران شد.

نماینده مردم زرند و امیریه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در حال حاضرقیمت پسته ایران اکنون در بازار امارات تعیین می شود و دولت باید به منظور احیای دوباره این بازار، تمام تلاش خود را برای راه اندازی مجدد شرکت تعاونی به کار گیرد، در این صورت علاوه بر افزایش صادرات، باغداران نیز محصولات خود را با قمت بالاتر خواهند فروخت.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس با بیان اینکه در صورت عدم جمع آوری پسته از سوی تعاونی ها، شاهد حضور دلالان و خرید محصولات با قیمت نازل خواهیم بود، گفت:دلالان علاوه بر اینکه پسته را با قیمت ناچیز از باغداران ایرانی می خرند، بازارهای جهانی را هم با چالش مواجه می سازند که این موضوع نیازمند مدیریت دولت است.

وی همچنین در رابطه با دلایل پررنگ شدن نقش آمریکا در بازار جهانی پسته بیان کرد: در گذشته 80 درصد ازبازار پسته جهان در اختیار ایران بود، در صورتی که اکنون سهم ما به کمتر از 50 درصد کاهش یافته و عملا بازار دنیا را از ایران گرفته اند.

بهروری در تولید پسته در ایران کمتراز یک تن در هکتاراست

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس افزود: همچنین آمریکا اکنون با بهره گیری از روش های علمی و حمایت از باغداران و تعاونی ها، علاوه بر افزایش سهم بهره وری، در برند سازی نیز موفق عمل کرده، اکنون بهره وی تولید پسته در آمریکا بیش از 4 تن در هکتار است، در صورتی که در ایران کمتر از 1 تن در هکتار است.

نماینده مردم زرند و امیریه در مجلس همچنین عواملی نظیر کمبود آب، نبود سیستم مکانیزه و نداشتن مشاوران قوی را نیز از دلایل کاهش سهم ایران در بازارهای بین المللی عنوان کرد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، امارات، ایران، قیمت پسته