گرانی شیر سلامت جامعه را تهدید می کند

عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، پرداخت یارانه سلامت را از مهمترین دراهکارهای تثبیت قیمت شیر دانست و گفت: دولت باید به منظور جلوگیری از حذف این محصول از سبد خانوار، در راستای ثبات نرخ آن تلاش کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامرضا نوری قزلجه در گفت و گو با خانه ملت، گفت: طبق توافق نمایندگان تولید کننده و مصرف کننده لبنیات، قیمت هر لیتر شیر 1440 تومان تعیین شده، اما تا کنون شیر با این قیمت معامله نشده است.

نماینده مردم بستان آباد در مجلس شورای اسلامی افزود: به هر حال طی سالیان اخیر هزینه تولید افزایش یافته و فروش با سود کم به کاهش تولید منتهی می شود، اما با این حال هیچ خرید و فروشی با نرخ جدید التعیین صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: البته اگر کارخانه های عرضه کننده شیر، محصول را با قیمت هر لیتر1440 تومان خریداری کنند، قیمت این محصول در بازار افزایش خواهد یافت، از این رو پیشنهاد شد که دولت یارانه ای را در قالب سلامت به تولید کنندگان پرداخت کند.

وی گفت : تولید کننده باید برای فعالیت خود توجیه اقتصادی داشته باشد ، از سوی دیگر شیر به عنوان محصولی استراتژیک نباید به دلیل افزایش قیمت از سبد خانوار حذف گردد، لذا منطقی ترین راهکار، حمایتهای دولتی از محل یارانه های سلامت است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه طبق قانون، دست دولت برای پرداخت یارانه باز است، بیان کرد: برخی محصولات لبنی پایه مانند شیر باید مورد توجه دولت قرار گیرند و افزایش هزینه ها نباید منجر به تعطیلی دامداری ها شود.

وی در رابطه با اقدامات صورت گرفته در زمینه تثبیت قیمت شیر گفت: این موضوع در جلسات هفته گذشته کمیسیون مطرح و به مسوولان ذی ربط گوشزد شد، البته این نرخ هنوز اجرایی نشده و کارخانه ها، شیر را با قیمت هر لیتر هزار و 100 تومان خریداری می کنند و امیدواریم دولت با بهره گیری از این راهکار منطقی، از مصرف کننده و تولید کننده حمایت کند.

نملاینده مردم بستان آباد در مجلس تصریح کرد: افزایش هزینه تولید به مصرف کننده تحمیل می شود و با توجه به ضرورت مصرف این محصول، باید یارانه سلامت به شیر اختصاص یابد.

برچسب ها

سلامت، شیر، لبنیات، گرانی