تغییر کاربری منابع طبیعی کشور از سوی هنرمندان و افراد برجسته

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس٬ با انتقاد از تغییر کاربری مزارع، جنگل ها و مراتع در کشور و رشد ویلاسازی در آن ها، گفت: مشاهده نام هنرمندان و افراد برجسته در لیست کسانی که دست به تغییر کاربری منابع طبیعی با انواع رانت زده اند جاس تاسف دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، سید رمضان شجاعی کیاسری در گفت وگو با خانه ملت، با انتقاد از تغییر کاربری عمده مراتع و جنگل های کشور و رشد ویلا در آن ها، گفت: متاسفانه ضعف قاطعیت در برخورد با متخلفان امکان بسط فعالیت های آنان را در زمینه تغییر کاربری ها فراهم کرده است.

نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه تغییر کاربری جنگل ها، معادن٬ مراتع با اعمال نفوذ و رانت خواری برخی افراد هر روز بیشتر می شود، افزود: در کنار تغییر کاربری ها واگذاری مکان های بکری چون جنگل ها برای ساخت ویلا به افراد ذی‌نفوذ که خود را ملزم به پاسخ گویی به هیچ نهاد یا دستگاهی نمی دانند جای تاسف دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با یادآوری فرمایشات مقام معظم رهبری و تاکیدات ویژه ایشان در حفظ منابع طبیعی کشور، گفت: خوشبختانه قوه قضاییه عزم جدی در ارتباط با برخورد با این موضوعات دارد و این‌ روزها هم خبرهای خوشی در خصوص بازپس‌گیری مراتع و جنگل ها شنیده می شود که جای بسی امیدواری است.

وی با بیان اینکه جدیت قوه قضاییه در برخورد با متخلفانی که به حریم جنگل نفوذ کرده و قصد تغییر کاربری آن را دارند به انصراف برخی از آنان از ادامه ساخت و ساز منجر شده است، تصریح کرد: پرونده سایر افرادی که همچنان به ساخت و ساز در مراتع طبیعی مسر هستند در دستگاه قضا در دست بررسی بوده و به طور حتم مجازات های سنگینی در انتظار آن ها خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه ما معتقدیم برخوردها با هر نوع تغییر کاربری در مراتع طبیعی کشور باید کمی قاطع‌تر و محکم‌تر باشد چرا که به تازگی مقام معظم رهبری نیز نسبت به این موضوع ابراز نگرانی کردند، گفت: از این رو باید با جدیت بیشتری نسبت به کوتاه کردن ید افراد سود جو از جنگل ها، مراتع و مزارع برای ساخت و ساز ویلا اقدام شود.

وی با بیان اینکه دلالان عاملان اصلی تغییر کاربری مراتع با اهداف سودجویانه هستند، افزود: دلالان با تصاحب بخشی از مراتع به نام برخی از ارگان‌ها و دستگاه‌های نظام از جمله اخذ زمین برای مدرسه سازی٬ شهرک‌سازی و دانشگاه سازی که بعد تبدیل به ویلا می‌شوند از دست دستگاه قضا در حال فرار هستند.

شجاعی کیاسری با تاکید بر جدیت دستگاه قضا در برخورد با هر نوع زمین خواری و تغییر کاربری مراتع، گفت: متاسفانه در شمال کشور هکتارها زمین به هنرمندان و ورزشکاران با انواع و اقسام رانت ها واگذار شده که با ورود به موقع قوه قضاییه تمامی این موارد در حال باز پس گیری است.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که چرا اسامی افراد متخلف در تغییر کاربری مراتع کشور رسانه ای نمی شود، گفت: پرونده این تغییر کاربری‌های همراه با رانت در دستگاه‌های قضایی مطرح شده به این علت امکان انتشار اسامی افراد نیست.

برچسب ها

افراد برجسته، تغییر کاربری، منابع طبیعی، هنرمندان