انتقاد از روند قیمت گذاری شیر /دامداران در آستانه ورشکستگی

سخنگوی کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس با انتقاد از روند قیمت گذاری شیر گفت: دولت قیمت شیر را 1440 تومان اعلام کرده است اما کارخانه های لبنیاتی کمتر از 1200 تومان شیر را از دامداران می خرند و اگر روال به همین شکل ادامه یابد شاهد ورشکسته شدن دامداران خواهیم بود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامرضا کاتب در گفت وگو با خانه ملت با تاکید بر اینکه دولت موظف است با اهرم های قانونی این وضعیت را کنترل کند، افزود: دولت باید کارخانه ها را به رعایت قانون ملزم کند.

نماینده مردم گرمساران،آرادان و ایوانکی در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: با وضعیت قیمت علوفه و نهاده های دامی قیمت تمام شده شیر بیش از 15هزار ریال است و می بایست فکری به حال این قشر تولید کننده و مولد کرد تا بیش از این آسیب نبینند.

کاتب تاکید کرد: شیر و لبنیات از ضروریت های سبد خانوار است و دولت می بایست با پرداخت یارانه شیر در سبد کالایی مردم،هم سلامت مردم را تضمین کند و هم از ورشکستگی دامداران جلوگیری کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: تا ماه گذشته نرخ هر کیلو سبوس دولتی 260 تومان بود که در حال حاضر به کیلویی 520 تومان رسیده و قیمت آن دو برابر شده است ،از طرف دیگر قیمت محصولات لبنی هم بالا رفته اما قیمت شیر خریداری شده از دامداران تغییر نکرده است.

کاتب با اشاره به اینکه شیر یک ماده حیاتی و سرشار از ویتامین ها و در عین حال فساد پذیر است افزود: عدم ماندگاری شیر به مدت زیاد باعث شده است دامداران در مقابل کارخانجات قدرت مانور نداشته باشند.

سخنگوی کمیسیون برنامه ، بودجه و محاسبات مجلس گفت:سلامت مردم از اولویت های کاری دولت یازدهم است لذا ضرورت دارد تا در این زمینه نیز که مستقیما با سلامت مردم در ارتباط است اقدام جدی را صورت دهد تا مشکلات این صنعت برطرف شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، دامداران، قیمت گذاری شیر