نظارت بر تبلیغات محصولات غذایی نظیر برنج در صدا و سیما ضروری است

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با انتقاد از بی توجهی نسبت به فروش محصول برنج کشاورزان در کشور، گفت: بر این اساس نمی توان از کشاورز انتظار داشت که در روستا بماند زیرا وی به مهاجرت روی خواهد آورد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدحسین قربانی در گفت وگو با خانه ملت،‌ با یادآوری برگزاری جلسه کارگروه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیرامون بررسی نحوه نظارت بر تبلیغات محصولات غذایی به ویژه برنج در صدا و سیما، افزود: این مهم دغدغه بسیاری از نمایندگان حوزه شمال کشور بود زیرا امروزه با تورمی 30 درصدی در کشور، هزینه‌های تولید، کاشت و برداشت بالا رفته و در این راستا نیز هزینه‌های تبدیل کارخانه‌های برنج‌کوبی نیز افزایش یافته است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه متاسفانه شاهد هستیم که هزینه های برنج 30 تا 35 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، ادامه داد: این بدان معنا است که برداشت محصول برنج با کیفیت در سال گذشته حدود 6 هزار تا 6800 تومان به فروش می‌رفت و هزینه تولید آن حدود 4 هزار تا 4100 تومان است اما امسال هزینه تولید حدود 4800 تومان است اما متاسفانه کشاورز نمی‌تواند همین محصول را 5200 تومان به فروش برساند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه محور توسعه شمال کشور کشاورزی به ویژه برنج است تصریح کرد: کشاورز با هزار امید و آرزو این محصول استراتژیک را تولید می‌کند اما نمی تواند بفروشد لذا نمی‌توان از کشاورز انتظار داشت که در روستا بماند زیرا وی به مهاجرت روی خواهد آورد.

قربانی افزود: این مهاجرت‌ها بار بسیار زیادی بر دوش دولت در زمینه اشتغال در شهرنشینی ایجاد خواهد کرد و متاسفانه امروز با توجه به نیاز کشور به حدود 500 هزار تن برنج، اما در سال 92 حدود یک میلیون و 900 هزار تن برنج تنها از مبادی رسمی وارد کشور شد و این یک ضایعه و مصیبت بزرگ برای تولید است.

وی ادامه داد: در جلسه امروز قرار شد تا بر اساس نیاز کشور برنج وارد شود و برنج وارداتی نیز از کیفیت و کمیت مناسب برخوردار باشد همچنین مقرر شد تا این برنج در زمان مناسب توزیع و در نهایت به خرید برنج داخلی کمک کنیم تا دغدغه کشاورزان رفع شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس،‌ ادامه داد: در جمع‌بندی این جلسه مقرر شد تا هفته اول مهرماه مسئولان گزارشی از واردات و تولید برنج تهیه کرده و به کمیسیون بهداشت ارایه کند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، برنج، تبلیغات، صدا و سیما، محصولات غذایی