شورای عالی حمایت از حقوق کودک تشکیل می شود

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، در تشریح جزئیات لایحه حمایت از کودک و نوجوانان، گفت: این لایحه در راستای حمایت از کودکانی است که از حقوق خود آگاه نیستند و بر این اساس با تشکیل شورای عالی حمایت از کودک، حقوق کودکان و نوجوانان درنظر گرفته خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمدعلی اسفنانی در گفت وگو با خانه ملت، با یادآوری بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در کارگروه حقوق خصوصی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، افزود: این لایحه از سوی قوه قضاییه به هیات دولت ارسال و از سوی هیات دولت نیز به مجلس ارایه شد؛ در این میان ابتدا در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس مطرح و سپس به کارگروه حقوق خصوصی این کمیسیون برای بررسی دقیق‌تر ارجاع شد.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: تاکنون این کارگروه جلسات متعددی را با کارشناسان انجام داده و بخشی از مواد آن تصویب شده و تعدادی از آن هنوز باقی مانده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه بررسی این لایحه تا دو ماه آینده در کمیته حقوق خصوصی به اتمام می‌رسد، تصریح کرد: امید است بعد از بررسی این لایحه در کمیسیون قضایی و حقوقی،‌ تا آخر سال در دستور کار صحن قرار گیرد.

وی در تشریح جزئیات لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، یادآور شد: امروزه حقوق کودک در متون قوانین مختلف پراکنده است و بسیاری از موضوعات حمایت از کودکان و نوجوانان در همین قوانین لحاظ نشده ، بر این اساس قانون موجود حمایت از کودکان و نوجوانان دارای 9 ماده بیشتر نیست و طبیعی است که این تعداد مواد برای حقوق کودک کافی نخواهد بود.

اسفنانی تاکید کرد: در لایحه یادشده تشکیل شورای عالی حمایت از حقوق کودک و نوجوان و وظایف دستگاه‌ها و نهادها نظیر قوه قضاییه، وزارت آموزش و پرورش و بهداشت و درمان ذکر شده است.

نماینده مردم فریدن، فریدونشهر و چادگان در مجلسنهم با تاکید بر اینکه امروزه در دانشگاه‌های حقوق موضوعی تحت عنوان حمایت از کودک و نوجوان تدریس نمی‌شود، افزود:‌در دانشگاه‌ها تنها به بحث بزهکاری کودک پرداخته می‌شود که این درس نیز برای حمایت از کودک کافی نیست بر این اساس در لایحه مذکور به آن اشاره شده است تا در دانشگاه‌ها نیز این دروس تدریس شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم، ادامه داد: کودک و نوجوان به لحاظ اینکه امکان دفاع از خود را ندارند و از حقوق خود آگاه نیستند و با توجه به اینکه کودکان امروز آینده‌سازان فردا هستند لذا ضرورت باید حقوق کودکان و نوجوانان مورد توجه قرار گیرد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: این لایحه در مورد بزهکاری کودکان، کودک آزاری، کودکان کار، وظایف خانواده و نهادها نسبت به کودکان و نوجوانان است که در این لایحه لحاظ شده است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، شورای عالی حمایت از حقوق کودک، کارگروه حقوق خصوصی کمیسیون قضایی و حقوقی