امنیت اقتصادی کشاورزان تضمین نشود زمین ها ویلا می شوند

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس با یادآوری مشکلات عدیده ای که کشاورزان دارند،گفت: به علت نداشتن توجیه اقتصادی فعالیت های تولیدی کشاورزان برای تامین معیشت اقدام به فروش زمین های کشاورزی می کنند و تا امنیت اقتصادی کشاورزان تضمین نشود تغییر کاربریها ادامه دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، ابوذر ندیمی در گفت وگو با خانه ملت با تاکید بر اینکه باید برای مبارزه با پدیده تغییر کاربری اراضی به خصوص اراضی کشاورزی در شمال کشور به یک تفاهم برسیم، گفت: وسعت زمین در کل دنیا و همینطور ایران روبه کاهش است و زمینهای موجود نیز از نظر مرغوبیت و غنای خاک متفاوت هستند.

ویلا سازی را سرمایه گذاری اقتصادی نمی دانیم


نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی افزود: به تعبیر دیگر همه زمین های ایران زمین های ثروتمندی نیست و نمی شود روی غنای خاک زمین های کشاورزی تمام یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مربع وسعت ایران تعریف قایل شد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه زمین های ثرومتند از لحاظ مواد عالی و معدنی در ایران محدود است، تصریح کرد: به همین علت ما به هیچ وجه ویلا سازی را سرمایه گذاری نمی دانیم و این کار تنها ممری برای خوش نشینی ها و استفاده محدود سالیانه است.

تاثیر مشکل زیرساخت های گردشگری در گسترش تغییر کاربریها


وی ادامه داد: هیچ ارزش اقتصادی برای ویلا سازی قایل نیستیم و ویلاسازان در ایران هیچ خدمتی به منطقه، مردم و اقتصاد نمی کنند بلکه تنها یک استفاده شخصی است که علت رواج این کار هم ناشی از چند دلیل است.

ندیمی مشکل زیرساخت های گردشگری در ایران را اولین عامل تغییر کاربری اراضی و ویلاسازی در شالیزارها عنوان کرد وگفت: اگر مسایل زیرساخت های گردشگری را حل کنیم و مردم برای گذراندن اوقات فراغت خود مکانی داشته باشند قطعا این سوءاستفاده ها کنترل می شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس پیشنهاد کرد: محدوده هایی را در مناطق شمال ایران برای ارتفاع سازی برای برخی گردشگران علاقمند و یا افراد غیر بومی ساکن در نظر گرفت و به این افراد اجازه ساخت و ساز در اراضی شیب دار و نامرغوب داده شود تا حرکت تند ویلاسازی در اراضی مرغوب کشاورزی آن توسط یک عده افراد سودجو متوقف شود.

تنگناهای اقتصادی انگیزه اصلی کشاورزان برای فروش و تغییر کاربری اراضی


این نماینده مردم در مجلس نهم تصریح کرد: بحثی که درباره تغییر کاربری اراضی در شمال ایران و اخیرا گیلان با توجه به اشباع مازندران کاملا مشهود بوده این است که متاسفانه اولین عامل علاقمند به انجام این نوع امور خود مردم هستند.

وی افزود: در واقع کشاورزان چون فعالیت اقتصادی کشاورزی تامین کننده نیازهایشان نیست و از نظر کشت با ده ها مسئله روبرو هستند برای فروش اراضی و به دنبال آن تغییر کاربری و ویلا سازی تمایل داشته و حتی خود این افراد به دنبال مشتری میروند.

ندیمی ، آب، خرید تضمینی، واردات بی رویه و توزیع غیر منطقی در زمان تولید، قاچاق توزیع و سود سرسام اور دلالان در مقابل حداقل درامد کشاورزان و مشکلاتی در باب مکانیزاسیون و یکپارچه سازی اراضی را از دغدغه ها و مشکلات پیش روی کشاورزان برشمرد و گفت: این نوع مسایل باعث می شود خود کشاورز قبل از اینکه وسوسه سود حاصل از تغییر کاربری اراضی شود، برای تامین معاش و نیازهای زندگی خودش دنبال مشتری باشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: برای کشاورزی که با این همه مشکل دست به گریبان است و در تامین معاش خود و خانواده اش لنگ می زند نگاه به اقتصاد کلان ، آینده ایران و مشکلات کشاورزی بی مفهوم است چرا که قادر به اداره زندگی خودش نیست.

عضو فراکسیون روستاییان و عشایر مجلس تاکید کرد: بنابراین تا وقتی نتوانیم کشاورزی را اقتصادی و کشاورز را از امنیت لازم برخوردار کنیم نمی توان به توقف تغییر کاربری اراضی امیدوار بود.

بیش از 90 درصد چایکارن به لطف مدیران ناکارآمد بیمه نیستند


نماینده مردم لاهیجان وساهکل با یادآوری اقدامات انجام شده برای بهبود وضعیت چایکارن ، افزود: در این راستا امسال سه اتفاق خوب شامل تعیین قیمت مناسب چای ، تعریف یک ردیف برای خرید برگ سبز چای و اختصاص 60 میلیارد تومان اعتبار برای به زراعی باغات چای انجام شد اما متاسفانه در کنار این موارد سه اتفاق بد هم افتاد.

ندیمی گفت: اولا امسال با خشکسالی غیرمنتظره روبرو شدیم و از انجایی که بیش از 90 درصد چایکاران، به هردلیلی از نقش سازمان چای تا عدم اطلاع رسانی لازم بیمه نیستند، کشاورزان زیادی خسارت و ضرر دیدند.

وی گفت: اکثر تولیدات چایکاران خشک شده و این یعنی این افراد هم درآمد امسال را ندارند و هم درامد یکی دو سال اینده را ، که چنین شرایطی ناامنی را در اقتصاد کشاورزی ایجاد می کند و کشاورزی که حتی یک وام ساده هم نمی تواند بگیرد تنها محل درآمد خود یعنی زمین کشاورزی را می فروشد.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: کشاورزانی برای اینکه جمع بدهی آنها 2 تا 3 هزار میلیارد تومان است از جهت دریافت تسهیلات کشاورزی با بی رحمی تمام ازشبکه بانکی رانده می شوند و این درحالی است که در یک اختلاس به همین اندازه برابرسازی می شود.

ندیمی ادامه داد: وقتی کشاورزان با بدهی هایی که دارند قدرت پرداخت اقساط وام های بانکی را ندارند چگونه می توان آنها را برا ی حفظ اراضی و ادامه کار تولید و کشاورزی متقاعد کرد.

عضو فراکسیون روستاییان و عشایر مجلس گفت: برای مبارزه با تغییر کاربری اراضی باید تامین امنیت اقتصادی کشاورزان، حمایت از بخش های بیمه ای و تسهیلات، تامین نقدینگی ، کاهش فاصله سود دلالی و حجره نشینی بازار با تولید، مسایل مربوط به شناخت گردشگری و حل مشکلات، اجازه حداقلی برای ساخت و ساز در زمینهای نامرغوب و شیب دار، مسایل مربوط به برخورد قاطع با دلالیهای غیرمولد در کشاورزی، قاچاق و واردات بی رویه و توزیع نابه هنگام یک به یک در دستور کار دولت قرار گیرد و تا این اقدامات انجام نشود به نتیجه نخواهیم رسید.

لایحه رفع موانع تولید یک اشاره هم به بخش کشاورزی ندارد/ درشناسایی مشکلات یاناتوان هستیم یا بی تفاوت


وی با انتقاد از اینکه در لایحه رفع موانع تولید و خروج از رکود حتی یک اشاره هم به بخش کشاورزی و ظرفیت های این بخش نشده است، افزود: متاسفانه ما تولید را فقط در صنعت می بینیم، ایا این حمایت از تولید است، تولید فقط در صنعت و معدن خلاصه نمی شود و باید برای بخشهای کشاورزی، گردشگری، فناوری و مانند اینها نیز برنامه ریزی شود.

ندیمی ادامه داد: انچه که در کشاورزی هم از نظر سیاست های کشت و هم عدم اطلاع دهی از بازار اینده محصول که منجر شود کشاورز کشتی که بی مشتری یا کم مشتری است را انجام ندهد و هم از نظر تفاوت قیمت در سالهای مختلف ، رخ می دهد فساد هایی است که نمی بینیم و مشکلاتی است که یا آنها را تشخیص نمی دهیم و نسبت به جامعه بیست و چند میلیونی کشاورزان بی تفاوت هستیم.

تغییر کاربری معلول طبیعی زاییده؛ مشکلات تقنین،مدیریت ونظارت هاست


این نماینده مردم در مجلس نهم با یادآوری اینکه وزارت جهادکشاورزی فقط یک وزیر و چند معاون خوب دارد، افزود: ستون مدیریتی وزارت جهادکشاورزی را عمدتا افرادی اشغال کردند که دانش مرتبط ندارند چه برسد به ارتباطات و پیگیری هایی که باید داشته باشند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تغییر کاربری اراضی یک معلول طبیعی است که نتیجه عملکرد ها، گفتارها،رفتار ها،تقنین، مدیریت نظارت و مشکلاتی است که در تشخیص آنها یا بی تفاوتیم و یا اینکه ناتوان و بی برنامه هستیم.
 

برچسب ها

اخبار برگزیده، امنیت اقتصادی، ویلا، کشاورزان