اهتمام سازمان جنگل ها در برخورد با تغییر کاربری اراضی طبیعی

معاون سازمان جنگل ها٬ مراتع و آبخیزداری٬ از اهتمام جدی سازمان متبوعش برای مقابله با هر نوع تخریب و تغییر کاربری اراضی جنگلی خبر داد و گفت: سازمان جنگل ها اشد مجازات را برای متعارضان به حریم جنگل در نظر دارد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، بهزاد انگورج در گفت وگو با خانه ملت٬ با یادآوری تلاش سازمان جنگل‌ها٬ مراتع و آبخیزداری برای مقابله با هر نوع تغییر کاربری و تخریب اراضی جنگلی در کشور٬ گفت: استفاده و بهره‌برداری مضاعف از اراضی جنگلی از سوی افراد بومی معضلی است که سازمان جنگل‌ها را به اتخاذ تدابیر برای مقابله با آن وا داشته است.

وی با تاکید بر اینکه تغییر کاربری اراضی جنگلی و تخریب مراتع در چند سال اخیر با رشد فزاینده ای همراه بوده است٬ افزود: فرهنگ‌سازی برای مشارکت جوامع محلی در راستای حفظ جنگل‌ها یکی از اصلی ترین راهکارهای جلوگیری از تخریب مراتع طبیعی است.

انگورج با یادآوری بهره‌برداری از جنگل‌ها با مجوز و موافق‌نامه دولت٬ تصریح کرد: در مکان‌هایی که اجازه بهره‌برداری از سوی دولت داده شده حجم برداشت از جنگل مشخص است و در این راستا نیز مسئولان می‌توانند پاسخگو باشند اما در خصوص بهره برداری‌های غیرمجاز و مضاعف حجم تصرف‌ها نامشخص است.

وی با تاکید بر اینکه بهره‌برداری از یک واحد اکولوژیک نباید مضاعف باشد٬ گفت: بهره‌برداری با مجوزهای دولتی در کنار برداشت‌های ساکنان محلی از مراتع و جنگل‌ها به بهره‌برداری بی‌رویه از جنگل و مراتع منجر خواهد شد.

انگورج با بیان اینکه بهره‌برداری از جنگل‌ها و مراتع باید در واحد زمان تعیین شود٬ افزود: بهره بردای از مراتع و جنگل‌ها در یک سال آن هم به طور مضاعف نابودی منابع طبیعی کشور را به دنبال خواهد داشت.

معاون سازمان جنگل‌ها٬ مراتع و آبخیزداری٬ با تاکید بر اینکه دادن تنفس به جنگل‌ها و مراتع در جهت کاهش بهره‌برداری از آنان ثمرات خوبی را به همراه خواهد داشت٬ گفت: سازمان جنگل‌ها نسبت به تداوم حیات جنگل‌ها حساس بوده و با هر نوع تعرض به حریم آن برخورد جدی خواهد داشت.

وی با یادآوری تغییر کاربری اراضی طبیعی و جنگل ها٬ گفت: تغییر اراضی جنگلی در برخی مواقع نیاز است اما متاسفانه گویا تغییر کاربری‌ها به مرز بی‌حد و حصر بودن رسیده و منجر به زیاده‌‌خواهی از سوی افراد سودجو منجر شده است.

انگورج با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها با هر نوع رانتی در تغییر کاربری اراضی جنگلی مقابله کرده است٬ افزود: سازمان جنگل‌ها به جد مقابل هر نوع رانتی در تغییر اراضی جنگلی ایستاده و با متخلفان برخورد خواهد کرد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه شنیده می‌شود برخی افراد برجسته با استفاده از رانت اقدام به تغییر کاربری اراضی جنگلی کرده اند٬ گفت: خیر چنین موضوعی صحت ندارد ولی در صورت وجود چنین مواردی برخوردها برای تمامی افراد یکسان است.

معاون سازمان جنگل‌ها٬ مراتع و آبخیزداری٬ یادآور شد: نگاه به جنگل با دید بهره‌برداری جرم بوده و از این پس متعرضان به حریم آن با اشد مجازات رو به رو خواهند شد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تغییر کاربری اراضی، سازمان جنگل ها