جریمه وحبس مانع تغییر کاربریها نمی شود

نماینده آمل و لاریجان در مجلس با تاکیدبر اینکه دولت برای حمایت از کشاورزان برنامه های جامعی ارائه کند،گفت: بگیر و ببند، مجازات و حبس ابد راه مبارزه با تغییر کاربری اراضی نیست و دولت باید با برنامه ریزی دقیق و کارشناسی از کشاورزان حمایت کند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، عزت الله یوسفیان ملا در گفت وگو با خانه ملت در خصوص راهکار جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی در استانهای شمالی، گفت: با مجازات، حبس و بگیر و ببند نمی توان جلوی تغییر کاربریها را گرفت.

نماینده آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در گام اول دولت باید از کشاورزان حمایت کند ، فزود: وقتی برنج کشاورزان درکارخانه های شالیکوب تلنبار شده و آنها نمی توانند این محصولات را بفروشند رغبتی برای ادامه کار تولیدی باقی نماندو اقدام به تغییر کاربری اراضی می کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با یادآوری اینکه کشاورزان با رنج محصول برنج را بدست می آورند، تصریح کرد: تا زمانی که کار کشاورزی برای کشاورز صرفه اقتصادی نداشته باشد، کشاورزان ناچارند زمین کشاورزی را بفروشند تا معیشت خود را تامین کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه زمین هویت کشاورز است، افزود: کشاورزان می خواهند برای فرزندان خود که تشکیل خانواده داده اند، خانه و کاشانه تهیه کنند و در بخشی از زمین هایشان مسکن بسازند ولی دولت جلوی آنها را می گیرد و همین عامل انگیزه ای برای فروش و تغییر کاربری زمین کشاورزی می شود.

وی تصریح کرد: دولت باید بلند مرتبه سازی در روستاها را با نظارت دستگاه های نظارتی باب کند و به افراد دارای شرایط مجوز ساخت و ساز و تسهیلات بدهد چرا که فقط با این اقدامات می توان مانع از ادامه تغییر کاربری اراضی شد.

مکانیزه کردن کشاورزی و صدورمجوز ارتفاع سازی در روستاها مانعی در برابر تغییر کاربریها

نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس ادامه داد: مکانیزه نشدن کشاورزی علت دیگر رویگردانی کشاورزان از زمین های کشاورزی است، چرا که وقتی محصول بدست آمده با زحمت و مشقت روی دست کشاورز می ماند ادامه کارکشاورزی توجیهی ندارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: وقتی در این شرایط دولت با افتخار اجازه می دهد برنج آرسنیک دار از کشورهای هند و بنگلادش، پاکستان و امثال آن وارد شود، طبیعی است که کشاورز زمین و هویت خود را واگذار کند.

یوسفیان ملا با اظهار تاسف از اینکه عمر زمینهای کشاورزی به سرآمده است، گفت: برای کنترل این وضعیت دولت باید برای خرید محصولات کشاورزان اقدام کند و اول باید برنج داخلی مصرف شود و درصورت نیاز برای واردات اقدام شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: با انجام این اقدامات حمایتی از سوی دولت حتی بخشی از زمین های تغییر کاربری یافته در گذشته به چرخه بر می گردد و اصل مبارزه با تغییر کاربریها به برنامه های دولت بستگی دارد.

برچسب ها

اخبار برگزیده، تغییر کاربری، جریمه وحبس