نیازی به واردات مرکبات نداریم

نماینده مردم ساری در مجلس با تاکید بر اینکه امسال نیازی به واردات مرکبات نخواهیم داشت افزود: دولت باید با جبران خسارت کشاورزان، از ادامه این وضعیت پیشگیری کند، چرا که در غیر اینصورت، سال آینده با کمبود مرکبات مواجه خواهیم شد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمد دامادی در گفت و گو با خانه ملت، در رابطه با وضعیت تولید مرکبات در استان مازندران گفت: به دلیل سرمازدگی باغات استان مازندران، پیش بینی ها حاکی از احتمال کاهش تولید مرکبات در کشور است، اما این به آن معنا نیست که نیازمند واردات باشیم.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ،افزود: میزان پرتغال کشت شده احتمالا نیاز داخل را پوشش داده و تنها در زمینه صادرات با مشکلاتی مواجه خواهیم شد و امیدواریم مسئولان تنظیم بازار به بهانه کمبود تولید، اقدام به واردات بی رویه و ضربه زدن به تولید نکنند.

وی با اشاره بر اینکه دو عامل طبیعی و انسانی باعث کاهش تولید محصولات کشاورزی می شود، تصریح کرد: در حالت طبیعی بروز رخدادهایی از قبیل برف و سرما باغات را با مشکل مواجه می کند و شاهد کاهش تولیدات خواهیم بود، اما عامل پدیده انسانی، متخلفانی هستند که با واردات بی رویه محصول، کشاورز و کشاورزی را با چالش مواجه می سازند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: مورد حائز اهمیت دیگر، بحث حمایت از کشاورزان است، به هر حال امسال تولید مرکبات به دلیل سرمازدگی کاهش یافت، اما اگر خسارت کشاورزان جبران نشود این وضعیت هر سال ادامه خواهد داشت.

وی افزود: مسئولان برای حمایت از کشاورزان و جبران خسارت وارده، پرداخت تسهیلات با سود 17 درصد را تصویب کردند، در صورتی که تسهیلات ،مشکلات کشاورزان را حل نکرده و این موضوع تدبیر مسئولان را می طلبد.

نماینده مردم ساری در مجلس تاکید کرد: امسال به هیچ عنوان با مشکل کمبود مرکبات در کشور مواجه نخواهیم بود، اما باید با جبران خسارت کشاورزان باغات را احیا کرد که در آینده شاهد بروز مشکلات نباشیم.

برچسب ها

اخبار برگزیده، استان مازندران، تولید مرکبات