خشکسالی دامن باغات چای گیلان را گرفت

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره بخش قابل توجهی از باغات چای گیلان به دلیل خشکسالی در معرض نابودی بوده است، گفت: مشکل اصلی که هنوز چایکاران دست به گریبان هستند واردات بی رویه این محصول است که همچنان ادامه داشته و معضلاتی را برای چایکاران به وجود آورده است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در گفت و گو با خانه ملت، در رابطه با وضعیت کشت چای در استان گیلان، گفت: اکنون بخش قابل توجهی از جنگلها و باغات چای گیلان به دلیل خشکسالی در معرض نابودی بوده و این موضوع اخذ تدابیر کارآمد را می طلبد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی افزود: اعلام خرید تضمینی چای با نرخ متناسب تا حدودی چایکاران را دلگرم کرد، اما مشکل اصلی که هنوز چایکاران دست به گریبان هستند واردات بی رویه این محصول است که همچنان ادامه داشته و معضلاتی را برای چایکاران به وجود آورده است.

وی ادامه داد: عدم انجام به موقع تعهدات و پرداخت مطالبات از سوی دولت نیز مورد دیگری است که تا حدودی چایکاران را دلسرد کرده، همچنین نبود برنامه مشخص برای احیای باغات چای، باعث کاهش تولیدات شده و مجموعه این اتفاقات، مسیر را به سمت زمستانی سخت و سرد هدایت می کند.

وی تصریح کرد: خشکسالی نیز مزید بر علت شده و اکنون به جای دیدن منظره سبز، شاهد مناظر زرد و قرمزی هستیم که دل هر کشاورز و طبیعت دوستی را به درد می آورد.

این نماینده مردم در مجلس نهم افزود: ادامه روند خشکسالی و وقوع آتش سوزی ها، طبیعت بکر استان گیلان را تهدید می کند و این موضوع نیازمند اخذ تدابیر عملی از سوی مسئولان است و برای گذر از آن، تمام وزارتخانه ها به نحوی باید ورود کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس در رابطه با دلایل تغییر ذائقه مردم و راهکارهای احیای مجدد باغات چای ایرانی نیز گفت: این موضوع نیازمند اطلاع رسانی است، مردم باید از مضررات اسانس مطلع باشند و همین موضوع باعث می شود که تمایل استفاده از چای وارداتی کاهش یابد، همچنین نیاز است که به باغات رسیدگی و در راستای بهبود وضعیت آنها تلاش شود.

برچسب ها

اخبار برگزیده، خشکسالی، چای و چایکاران، گیلان