شفافیت در آزادسازی سهام عدالت با استفاده از صندوق سرمایه گذاری قابل معامله

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با حمایت از تدابیر وزارت اقتصاد برای آزاد سازی معاملات سهام عدالت،گفت: مدیریت خرید و فروش سهام عدالت از راه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) به شفافیت در معاملات سهام عدالت منتهی می شود.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، محمد رضا پورابراهیمی داورانی در گفت و گو با خانه ملت درباره آزاد سازی معاملات سهام عدالت، گفت: با وجود اینکه که وزارت اقتصاد و امور دارایی موضوع آزاد سازی خرید و فروش سهام عدالت را با تاخیر پیگیری کرده اما باید از این اقدام مهم و تاثیرگذار در اقتصاد کشور حمایت کرد.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مدیریت معاملات خرید و فروش سهام عدالت از راه صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) در بورس یکی از راهکارهای مطلوب برای انجام این مهم است.

پورابراهیمی داورانی در تشریح نحوه فعالیت صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) گفت: استفاده از ساختار صندوق سرمایه گذاری قابل معامله یک روش تخصصی برای مدیریت آزاد سازی معاملات سهام عدالت است که بر این اساس، معادل ارزش دارایی های سهام به این صندوق واریز می شود.

وی ادامه داد: در صندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) هر شخصی دارای یک واحد قابل معامله است که بر این اساس اگر دولت حدود 36 هزار میلیارد تومان از 96 هزار میلیارد تومان ارزش پرتفوی سهام عدالت را برداشت کند، مانده آن در صندوق (ETF) به سهامداران تعلق می گیرد.

پورابراهیمی داورانی با بیان اینکه آزادسازی خرید و فروش سهام عدالت حجم معاملات بازار بورس را بالا می برد، افزود: معادل ارزش خالص واحدهای مالکیت سهام عدالت درصندوق سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) سهام می توان در بورس خرید و فروش کرد که این موضوع شفافیت در پی خواهد داشت.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس یادآور شد: با توجه به پیگیری های انجام شده در زمینه آزاد سازی سهام عدالت به احتمال زیاد تا پایان سال مردم بتوانند از مزایای این سهام برخوردار شوند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، صندوق سرمایه گذاری، معاملات سهام عدالت، وزارت اقتصاد و امور دارایی