طلاق ثمره بومی سازی مدل اروپایی در زندگی ایرانی

یکه تازی طلاق های امروزی در دادگاه ها کشور ثمره بومی سازی مدل غربی در زندگی ایرانی است.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت؛ متأسفانه امروزه برخی از زندگی‌های مشترک، خیابانی، کورکورانه و بیشتر بدون شناخت و درک درست از زندگی مشترک و بر اساس تعبیرغلط از دوست داشتن تشکیل می‌شود و همین موضوع آرمان‌ها و ارزش‌های بنیان خانواده را به چالش کشیده و زمینه را برای بروز اختلافات اساسی در زندگی فراهم می‌کند.

بر اساس آمار سازمان ثبت احوال کشور، در سه ماهه نخست امسال 12 هزار و 442 مورد واقعه طلاق در کل کشور به ثبت رسیده که در این میان، تهران با 2 هزار و 192مورد طلاق رکوردار این واقعه است.

این پدیده اجتماعی که به شدت مقدس بودن ازدواج و تشکیل خانواده را تهدید و دچار خدشه کرده است و متاسفانه راهکارها برای جلوگیری و کاهش طلاق هنوز کارساز نشده، همچنان یکه‌تازی کرده و قربانی می‌گیرد.

احمد شوهانی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به آمار بالای طلاق در استان ایلام گفت: در کشورمان با توجه این که بیشتر جامعه مردم متدینی هستند افزایش طلاق جای سوال دارد.

نماینده مردم ایلام در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به نظرم باید قانون را اصلاح کرد و نبایستی اجازه داد با دو امضا یک زوج از هم جدا شوند و باید هزینه های طلاق افزایش پیدا کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت:اجرای سیاست های تشویق برای تشکیل خانواده و تنبیهی در حوزه طلاق باید استفاده کرد و این امر می تواند کمک به سزایی به حل معضل طلاق کند.

وی یکی از علل افزایش طلاق در کشور را مشکلات اقتصادی دانست و افزود: متاسفانه این موضوع باعث شده است تا سن ازدواج افزایش پیدا کند .

شوهانی با اشاره به حجم بالای برنامه های تبلیغی فاسد ماهواره ای گفت:در برخی از خانواده ها طلاق به فرهنگ تبدیل شده است و والدین بر فرزندانشان نظارت ندارد ضمن این که ازدواج برای برخی از دختران شغل است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد:استان ایلام در حال گذر از جامعه سنتی است که تبعاتی را دارد اما با این حال مراجع قضایی استان نباید اجازه طلاق را به راحتی بدهند.

تغییر سبک زندگی به شیوه ایرانی و اسلامی ؛ راهکار کاهش طلاق های امروزی

فاطمه رهبر در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به آمار بالای طلاق در کشور گفت:مجلس نمی تواند برای حل این معضل قانونی را وضع کند تا روند طلاق را آهسته یا ممنوع کند.

نماینده مردم تهران،ری، شمیرانات در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اما آنچه در سخنان مقام معظم رهبری به آن اشاره شده تغییر سبک زندگی به شیوه ایرانی و اسلامی و توجه به بحث تهاجم و رخنه فرهنگی است .

وی با اشاره به گسترش استفاده از ماهواره ها در بین خانواده ها گفت:متاسفانه خانواده ها بر این موضوع کنترلی ندارند و تماشای برنامه های ماهواره باعث شده تا آمار طلاق در کشور افزایش یافته و سبک زندگی تغییر پیدا کند.

فاطمه رهبر عنوان کرد: ازدواج هایی که منجر به طلاق می شوند بر اساس مبانی اسلامی و فرهنگ ایرانی نیست بر این اساس بازگشت خانواده ها به این سبک می تواند راهکار مناسبی برای حل معضل کنونی کشور باشد و باید فرهنگ سازی شود.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با اشاره به فعالیت های این فراکسیون در خصوص معضل طلاق گفت: فراکسیون زنان و خانواده جلسه ای برگزار کرده و آمار هایی را به مرکز پژوهش مجلس شورای اسلامی جهت ارائه راهکار برای حا این مشکل داده است.

حمایت های مالی دولت از زوج های جوان منجر به کاهش طلاق می شود

سالار مرادی در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری خانه ملت با اشاره به افزایش 4 تا 6 درصد میزان طلاق در سال جاری گفت: بیشتر طلاق ها به علت مشکلات مالی،بیکاری،ناتوانی در تامین هزینه های زندگی و تاثیرات فرهنگ غرب بر جامعه و خانواده های ایرانی است.

نماینده مردم دیواندره،سنندج و کامیاران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:در سال های گذشته قبح اجتماعی داشت و زوجین تمایلی برای طلاق نداشتند اما رسانه های خارجی با پخش برنامه های فاسد با تغییر این روند شاهد برگزاری وقایعی همچون جشن طلاق در کشورمان باشیم.

عمده آسیب ها و مشکلات جامعه امروز ما به ماهواره بر می گردد که با پخش برنامه های مبتذل به ترویج بی بند و باری،روابط نامشروع در زندگی متاهلی و جدایی پی در پی از طریق فیلم های سینمایی و سریال ها می پردازد.

مرادی با بیان این که بیشتر ازدواج های امروزی بدون شناخت صورت می گیرد گفت: ما در این حوزه قانون هایی داریم که کمک می کند تا طلاق دیر تر انجام شود اما از این طریق درصدی کمی از زوج ها به زندگی مشترکشان بر می گردند.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: در این رابطه نمی توان قانونی را وضع کرد چرا که بحث اراده انسان مطرح است اما می توان با فرهنگ سازی می توان به مقابله و با این پدیده شوم پرداخت.

نایب رئیس کمیسیون مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: تاکنون فرهنگ سازی برای حل مشکلات کنونی انجام شده اما تاثیر زیادی بر خانواده ها نگذاشته است.

برچسب ها

اخبار برگزیده، بومی سازی، طلاق، مدل اروپایی