ضرورت تسریع در اجرای طرح جامعه آبیاری مزارع کشاورزی سیستان

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهاد کرد تا دولت طرح جامع آبیاری مزارع کشاورزی که آخرین نقطه امید مردم سیستان است را طی تشریفات مناقصه از طریق وزارت جهاد کشاورزی و با مدیریت شخص وزیر پیگیری کند تا مردم سیستان تاوان عدم اجرای صحیح آن را ندهند.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی به نقل از خانه ملت، حلیمه عالی در نشست علنی امروز (یکشنبه 30 شهریور) مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی خود ضمن تبریک به مناسبت بازگشایی مراکز تعلیم و تربیت و گرامیداشت هفته دفاع مقدس، خطاب به رئیس جمهور ،گفت: نظام جمهوری اسلامی اعتبارات زیادی را برای اجرای طرح‌های مختلف در سیستان هزینه کرده است که متاسفانه به دلیل سوءمدیریت‌ها و انحرافات زیاد دستگاه‌های اجرایی مربوطه به صورت ابتر باقی مانده است که از جمله آنها می‌توان به شهرک‌های صنعتی و طرح 3 هزار هکتاری اشاره کرد.

نماینده مردم زابل،‌ زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی افزود: طرح 3 هزار هکتاری بعد از 5 سال از اجرای آن هنوز به بهره‌برداری نرسیده است و طرح انتقال دام سنگین داخل شهر به دهکده گاوداری‌ها که از یک دهه قبل با صرف صدها میلیارد اجرا شده است، به دلیل محل نامناسب آن و عدم تبادل‌نظر با کارشناسان محلی و ذی‌نفعان علی‌رغم افزایش بیماری‌های انسان و دام همچنان بلااستفاده مانده است.

وی افزود: اجرای طرح جامع آبیاری مزارع کشاورزی سیستان که با عنایت ویژه رهبری و پیگیری رئیس جمهور در ابتدای سال نویدش به مردم داده شد و مقرر گردید طی 3 سال اجرا شود، با شناختی که مردم سیستان از متولیان اجرای آن دارند، اجرای آن طی 30 سال و با صرف چندین برابر هزینه پیش‌بینی شده نیز محال است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: پیشنهاد می‌شود طرح جامع آبیاری مزارع کشاورزی که آخرین نقطه امید مردم سیستان است، طی تشریفات مناقصه از طریق وزارت جهاد کشاورزی و با مدیریت شخص وزیر پیگیری شود تا مردم سیستان تاوان عدم اجرای صحیح آن را ندهند و این طرح می‌طلبد که سازمان عمران سیستان احیا شود.

عالی در ادامه همچنین خطاب به رئیس جمهور گفت: در شورای عالی کنارک اعلام کردید که طرح ایجاد منطقه آزاد اقتصادی سیستان را مطالعه و بررسی می‌کنید، از این‌رو درخواست می‌شود تا قبل از خالی شدن سیستان از سکنه کارگروهی جهت بررسی موضوع تعیین و اقدامات لازم را به عمل آورند.

نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی در ادامه در تذکری از وزیر صنعت، معدن و تجارت خواست تا به قول‌هایی که در راستای بازگشایی بازارچه‌های مرزی و همچنین شرکت‌های صنعتی داده است، عمل کند.

وی در ادامه خطاب به وزیر آموزش و پرورش نسبت به کمبود و نبود کلاس درس و معلم در حوزه انتخابیه‌اش تذکر داد و گفت: ضعف مدیریت آموزش و پرورش استان سیستان را چطور توجیه می‌کنید؟ و تسویه‌حساب‌های جناحی و قومی مدیران آموزش و پرورش را چه زمانی متوقف می‌کنید؟

عالی در ادامه ضمن تشکر از وزیر بهداشت و درمان گفت: افزایش 40 درصدی حقوق پرستاران چه زمانی اجرا خواهد شد؟

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان درمجلس در تذکری به وزرای جهاد کشاورزی و نیرو گفت: با توجه به آغاز سال زراعی جدید درخواست لایروبی انهار را داریم و اداره منابع طبیعی باید کانون‌های بحران حرکت شن‌های روان را با مشارکت مردم رفع کنند تا حرکت شن‌های روان خاک را به منطقه روانه نکند.

برچسب ها

اخبار برگزیده، طرح جامعه آبیاری مزارع کشاورزی